10 Ekim: Unutmayacağız, Unutturmayacağız!

10 Ekim 2015 günü Ankara’da, “Emek, Barış ve Demokrasi” mitingi için Gar önünde toplanan binlerce insana karşı yapılan saldırıda 102 barışseveri yitirdik, yüzlerce arkadaşımız da yaralandı.

Yıllar geçiyor ancak acımız, öfkemiz, isyanımız, özlemimiz büyüyor.

10 Ekim Ankara katliamı sonrası hazırlanan resmi raporlarda; bir saldırı olabileceğine ilişkin emniyete çok sayıda bilgi olduğu, emniyetin mitingde yaşanacak olası bir bomba saldırısı için kendi personelini uyardığı görülüyor. Ancak miting düzenleme komitesi bilgilendirilmiyor.

Hiç unutmayacağımız şekilde ortada bu kadar açık bir tehdit varken ve bu tehditten haberdarken bunu yok sayan karanlık yüzü bir kere daha gördük. Patlamanın ardından hayatta kalanlara, ölülerini kaldıran, yaralılara yardıma koşanlara “süpürün” talimatıyla saldırıldığına tanık olduk.

Şiddeti yaşamın sıradan bir parçası haline getirmek isteyen egemen güçler tüm barışseverlere, muhaliflere yönelik baskılarını sürdürüyorlar. Cumartesi annelerinden/insanlarından havaalanı inşaat işçilerine, barış isteyen akademisyenlerden doğa talanına direnenlere kadar yaşamına sahip çıkmak isteyen tüm kesimlere yönelik saldırılar sürüyor. Ülke, olağan hale gelen OHAL ile nefes alınamaz hale getirilmek isteniyor.

Ancak bütün baskılara rağmen yılmayacağız, vazgeçmeyeceğiz. Barış mücadelesinde yitirdiğimiz dostlarımızdan aldığımız barış bayrağını her fırsatta katillere, barış düşmanlarına inat daha da yükseltmeyi bir borç biliyoruz. Barışı, aynı düşü gördüğümüz arkadaşlarımızla birlikte başaracağımıza inanıyoruz.

Barıştan başka isteği olmayan insanları katleden canlı bombaların ismini, yerini bildikleri halde buna engel olmayanlara, “ihmal yok” açıklamaları yapanlara, “istifa edecek misiniz” sorusuna gülenlere, miting alanında ölülerini kaldıranları, yaralılarına yardım edenleri “süpürün” talimatıyla gaza boğanlara, ölenlerin üzerine seçim sandıkları kuranlara, korku salarak iktidarını pekiştirenlere, halkın iradesini yok sayanlara karşı emek, barış, demokrasi mücadelesini sürdüreceğiz
Bu topraklara barış, özgürlük ve adalet gelene kadar mücadeleye devam edeceğiz.

Unutmayacağız, unutturmayacağız!

Eylem Tuncaelli – Naci Sönmez
Yeşil Sol Parti
Eş Genel Sözcüleri

PAYLAŞ