24 Eylül’de Küresel İklim Grevindeyiz

24 Eylül Küresel İklim Grevi gününde tüm dünya ile birlikte alanlardayız.

Kapitalizm, doğaya, canlı yaşamına rant ve kar uğruna saldırıyor. Ekosistem kapitalizmin saldırıları ile her geçen daha fazla darbe alıyor. İklim krizini bir gerçeklik olarak her geçen gün daha yoğun hissediyoruz.
Doğa ve yaşam savunucuları egemenlerin tehditlerine rağmen dünyanın her yerinde eko-kıyımı ve iklim krizini durdurmak için mücadele ediliyor. Şimdi bu küresel mücadele ağına katılma zamanı.
Haydi! kapitalist sistem ekosistemi yok etmeden; doğayı, yaşamı sömüren, eko-kıyım suçu işleyen sistemi değiştirelim

Dünyayı ve ülkemizi yönetenlere çağrımızdır:

  1. Fosil yakıtlarının kullanımından vazgeçin, bırakın toprak altında kalsın, çıkarmayın ve emisyonları sona erdirin. Karbon ticareti altında dünyamızı kirletmeye devam etmeyin.
  1. Emperyalist ülkelerin dünyaya iklim borcu var. Kirlenmenin baş sorumlusu olan bu ülkeler sömürdükleri ülkeler özelliklede iklim olayları nedeniyle ortaya çıkan mültecilere olan borçlarını ödemelidir. Bu amaçla bu ülkelere yönelik özellikle iklim olayları nedeniyle verilen borçlar silinmelidir.
  2. İnsan güvenliğine yönelik bir risk olarak iklim krizinin somutluğunu kabul edin ve uluslararası hukukta iklim mültecilerinin haklarını güvence altına alın.
  3. Biyoçeşitliliğin yerli toplulukların yaşamları ve kültürleri üzerindeki paha biçilmez etkisinin farkına varın ve eko-kırımı uluslararası bir suç olarak kabul edin.
  4. Yerli halklara, küçük çiftçilere, küçük balıkçılara ve diğer çevre ve doğa savunucularına, yaşam savunucularına yönelik şiddeti durdurun ve savunuculuğu suç haline getirmeyi bırakın. Yaptıkları işi destekleyin. Savunucularımıza saygı duyun ve onları dinleyin.
  5. AKP Hükümetine sesleniyoruz: Ülkemizin dağlarını, derelerini, denizlerini kar ve rant için talan etmeyin. Termik santralleri kapatın. Nükleer enerji yatırımlarından vaz geçin. Eko-kıyımı durdurun!

23.09.2021
Merkez Yürütme Kurulu

PAYLAŞ