25. İstanbul LGBTİ+Onur Haftası kutlu olsun

İstanbul Valiliği bu yıl da İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşüne izin verilmeyeceğini açıkladı. Valilikten yapılan açıklamada yasağın gerekçesi, vatandaşların ve turistlerin güvenliği ve kamu düzeninin gözetilmesi olarak ifade edilmektedir. Valiliğin açıklamasının herhangi bir inandırıcılığı ve meşruiyeti yoktur. “Kamu düzeni” ve “güvenlik” ezberleriyle toplantı ve gösteri yürüyüşlerini gasp etmek açık bir hukuksuzluk örneğidir. LGBTİ+’ların onurları ve özgürlükleri için yürüme hakkı son derece meşrudur. LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, Hande Kader için, trans erkek Okyanus için, nefret cinayetinde katledilen Dora için, yaşam hakkı elinden alınan, yaşarken yok sayılan, düşmanlaştırılan tüm LGBTİ+’lar için adalet yürüyüşüdür, yasaklanamaz. Valiliğin ve AKP iktidarının görevi yürüyüşün güvenliğini sağlamaktır, muhtemel saldırılara karşı önlem almaktır.
Valiliğin kararında, sosyal medyada Onur Yürüyüşüne yapılan çağrılara ilişkin “toplumun farklı kesimlerinden çok ciddi tepkinin gösterildiği” de bu hukuksuzluğu gerekçelendirme çabası olarak yer bulmuştur. “Farklı kesimlerin tepkisi” denilen, Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanının tehditleri başta olmak üzere LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılık ve nefret duygularını körükleyen ırkçı ve LGBTİ+fobik ifadelerdir. Böyle bir izah, Valiliğin aleni biçimde nefret ve ayrımcılıktan yana saf tuttuğu anlamına gelmektedir. Valilik ve arkasındaki AKP/iktidar zihniyeti, Onur Yürüyüşünü yasaklamakla yalnızca gösteri ve toplantı hakkı gibi temel yurttaşlık hakkını gasp etmekle kalmamakta, aynı zamanda LGBTİ+fobik zihniyeti doğallaştırmakta ve hatta teşvik etmektedir. Alperenlere ve daha nicesine cesaret veren bu Onur Yürüyüşünü yasaklayanlardır.
LGBTİ+’lar eninde sonunda direnişin çoklu biçimlerini hayata geçirerek eşitlik ve özgürlük arzularını dillendirmeye devam edecekler. Hiçbir engelin LGBTİ+ mücadelesinin önünde duramayacağına inanıyoruz. Onur Yürüyüşünü yasaklama kararları ise patriarkal sistemi ve erkek egemen heteroseksist düzeni yeniden ifşa etmekten başka işe yaramayacaktır.
Gökkuşağının dalgalanmasından korkanların kararmış dünyasına elbette yenik düşmeyeceğiz. Yeter ki, aramızdaki dayanışma ve paylaşma bağlarını güçlendirerek, yollarımızı daha fazla kesiştirerek ve çoğaltarak mücadele edelim.
25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kutlu olsun. Eşit, özgür ve onurlu bir yaşam için inatla bir arada duranlara selam olsun.
PAYLAŞ