4. Yargı Paketi Tecavüzcüyü ve çocuk istismarcısını koruyor

4. Yargı Paketi’n de yer alan tecavüz ve çocukların cinsel istismarı suçlarında tutuklama için somut delil aranması kriteri getiren madde, 7 Temmuz tarihinde TBBM Genel Kurulunda kabul edildi.
Bu suçlarda tutuklama şartları arasında “kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut olgular” aranıyordu. Şimdi somut delil şartı getirildi.
Bu düzenleme ile Yargıtay kararlarınca sabit olan ‘’kadının beyanı esastır’’ilkesinin sadece kadınları değil çocukları da kapsadığı hükümler yok edilmek isteniyor.
Cinsel suçlarda delil özelliği çok zor olan görüntü kaydı,ses kaydı gibi delillerin aranması ile bu suçlarda cezasızlığın önü tamamen açılıyor.

13. madde derhal geri çekilsin!
AKP-MHP Blogu’nun kadına ve çocuğa yönelik cinsel saldırı ve istismar suçlarından ceza almadan kurtulmalarını sağlamaya çalıştığı ortadadır.
AKP’li vekiller, elmalı davasında TCK 103’teki çocukların cinsel istismarı suçundan tutuklu bulunan suçlular için af ile ilgili bir maddenin de pakete eklenmesini istemişti. 2016 ve 2020 yıllarında çocuk cinsel istismarı ve tecavüzün evlilik yoluyla aklanması anlamına gelen bu girişimler muhalefet vekilleri tarafından engellenmiştir.

Bu yargı paketinin kimleri koruduğunu biliyoruz.Çekin kirli ellerinizi çocuklarımızdan üzerinden.

Yargı reformu bahanesiyle kadın ve çocukların kazanılmış haklarını gasp edemezsiniz.

Çocuklara yönelik istismar suçunu meşrulaştırmanıza,tecavüzcülere af getirmenize asla izin vermeyeceğiz.

09 Temmuz 2021
Yeşil Sol Parti
Kadın Meclisi

PAYLAŞ