PARTİ MECLİSİ TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ

Yeşil Sol Parti Parti Meclisi olarak, Türkiye’nin toplumsal ve siyasal hayatında önemli bir yeri olan Tarhan Erdem’in ölümünü büyük bir kayıp olarak görüyoruz, saygıyla anıyoruz, başta partimizin eş sözcüsü Ayşe Erdem ve ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin acısını paylaşıyoruz, başımız sağ olsun.

SEÇİMLER YAKLAŞIRKEN BASKILAR ARTIYOR

AKP –MHP koalisyonu, ekonomik ve siyasi olarak artık ülkeyi yönetemez hale gelmiş ve yapılan anketlerde oy kaybettiği ortaya çıkmıştır. Bunun yaratmış olduğu baskı ile daha saldırgan ve daha baskıcı davrandığı bir sürece girildiği görülmektedir. İktidarın toplumsal, siyasal, kültürel, ekolojik, ekonomik, hayatın her alanında yarattığı yıkım yoğunlaşarak devam ediyor.

HDP’ye, HDK’ye, gazetecilere dönük devam eden hukuksuz operasyonları, cezaevlerindeki insanlıkdışı tecrit uygulamasına karşı yapılmak istenen, şiddetsiz demokratik eylemlerin polis zoruyla önlenmesi, gözaltı ve tutuklama uygulamalarını, ağır hak ihlali olarak görüyoruz. Bu ayrımcı linç uygulamalarını aynı zamanda toplumsal barış ve demokrasi için darbe olarak nitelendiriyor ve kınıyoruz.

UMUTSUZLUĞU DEĞİL UMUDU ÖRGÜTLEYELİM

İktidarın iç savaş tehdidini kullanarak iktidarda kalmak için sandık umudunu kırarak demoralize etme çabalarını boşa çıkarmalıyız. Bunun yolunun özgür ve eşit yurttaşlıktan, demokratik toplumdan ve her alanda adaletten, barıştan yana olan siyasi partilerin, emek ve demokrasi güçlerinin, sivil toplum örgütlerinin, ekoloji hareketlerinin, toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadele veren toplumsal hareketlerin, OHAL KHK’si mağdurlarının, tek tek yurttaşlardan oluşturulacak demokrasi ittifakıyla mümkün olabileceğini düşünüyoruz.

Yeşil Sol Parti olarak, bu düşünceden yola çıkarak önce 28 Mayıs’ta İzmir’de, ardından 4 Haziran’da İstanbul’da “Birlikte Değiştireceğiz” buluşmaları gerçekleştirdik. Bundan sonra önce Mersin’de ardından il il, her yerde birlikte değiştirme söyleşilerine devam edeceğiz ve mutlaka birlikte değiştireceğiz.

EKONOMİK KRİZ İKTİDARIN UYGULADIĞI POLİTİKALARININ SONUCUDUR

AKP ve MHP iktidarı uyguladığı ranta ve yağmalamaya dayalı beton politikaları ile sömürü ve yoksulluğu artırarak Türkiye’yi tarihinin en derin ekonomik ve siyasi krizi ile karşı karşıya bırakmıştır. İşsizlik, yoksulluk ve hayat pahalılığı halkı canından bezdirmiştir. Enflasyon ve kur politikaları üzerinde kontrolörünü kaybeden iktidar her geçen derinleşen ve kronikleşen ekonomik kriz ile toplumu karşı karşıya bırakmıştır. İktidar ortakları ekonomi üzerinde kontrolü kaybettikçe baskı ve şiddet politikalarını artırmakta, artan hoşnutsuzluk ve öfkeyi bastırmaya çalışmaktadır. Yeşil Sol Parti krizden çıkışı demokrasi ittifakı etrafında oluşturulacak ezilenlerin, dışlananların, yoksulların, işsizlerin, emekçilerin, yaşam savunucularının, eşitlik ve tanınma mücadelesi veren kimlik, topluluk ve halkların ortak mücadelesinde görmekte, demokrasi ittifakı içerisinde bir araya gelerek eşit, özgür, demokratik, barış içinde ekolojik bir yaşamı birlikte örmeye çağırmaktadır

HDP KAPATILAMAZ

HDP’nin kapatılma davası, sadece teknik olarak bir parti kapatma davası değil, siyasi sonuçları açısından ağır bedelleri olacak bir davadır. Bu nedenle, kapatma girişimine karşı tüm demokrasi güçleri ile her alanda direnmek ve AKP-MHP iktidarının bu oyununu boşa çıkarmak bir zorunluluk halini almıştır. Yeşil Sol Parti, HDP’nin kapatılmaması için tüm gücüyle çaba harcamaya devam edecektir.

Yeşil Sol Parti, örgütlenme yeterliliğini tamamlayarak, seçime girebilecek konuma gelmiştir. Erken ya da zamanında yapılacak seçimlerde, bu zulüm düzeninin değişmesi, demokratik bir ülkenin inşası için, seçim adaleti ve güvenliği de dahil olmak üzere, her türlü çalışmada, sorumluluğumuz gereği elimizden geleni yapacağız. .

YEŞİL PARTİLER İLE RİGA’DA BULUŞTUK

Partimiz ulusal ve uluslararası alanda ekoloji siyasetinin merkezinde yer almaktadır. Bu siyasal sorumluluğunu ülke içinde ekoloji hareketleri ile yurt dışında Avrupa Yeşiller Partisi ve diğer Yeşiller Partileriyle işbirliği ve dayanışmasını güçlendirerek yerine getirmeye çalışmaktadır. Bu kapsamda 3-4-5 Haziran tarihlerinde Letonya’nın Riga kentinde yapılan Avrupa Yeşiller Partisi’nin 35. Konsey toplantısına Yeşil Sol Parti olarak katılım sağlandı. İkili görüşmeler ile bölgesel oturumlarda, Partimizin etki ve ilişki alanını genişletme ve ortak çalışmalar için zemin hazırlama konusunda önemli mesafeler alındı.

EKOLOJİK MÜCADELEYE DEVAM

Yeşil Sol Parti, yaşam alanlarının ve yaşam varlıklarının talan ve yağmasına karşı mücadelesini yoğunlaştırarak sürdürecektir. Geçen yıl yaşanan yangınlar nedeniyle ülkemiz orman varlığının önemli bir kısmı kaybedildi, buna karşın yanan orman alanlarının yeniden ormanlaşması için önlem alınmadığını, aksine yanan ya da yarı yanmış orman varlığının ticari metaya dönüştürüldüğünü, alanların orman sınırları dışına çıkartıldığını görüyoruz. Siyasi iktidarın, iklim krizinin ve ekolojik yıkımın önüne geçilmesi için en önemli ekosistemler olan ormanları önemsemeyen, orman alanlarını yandaşlarına peşkeş çekme politikaları ve uygulamalarına karşı, tüm yaşam savunucuları ile birlikte direneceğimizi, olası orman yangınlarının önlenmesi için elimizden geleni yapacağımızı duyuruyoruz.

DÜNYA ORTAK EVİMİZ, MÜLTECİLER EŞİT HAKLARA SAHİP KARDEŞLERİMİZDİR.

Yeşil Sol Parti Parti Meclisi göçmen ve mültecilere yönelik artan baskı, hak ihmalleri ve nefret söylemlerini kınar. Göçmenlerle eşit bir şekilde birlikte yaşama iradesini kamuoyu ile paylaşır. Göçmen ve mültecilere yönelik dışlama ve nefret söylemlerini, şiddeti ret eder. Savaş, işkence ve zulüm nedeniyle Türkiye sığınmak zorunda kalan mülteciler uluslararası hukuk ve BM insan hakları sözleşmelerinden kaynaklı haklarını kullanan bireylerdir. İstenildiği gibi gönderilecek, atılıp itilerek, kullanılacak siyasi rant projelerinizin malzemesi değildir. Yarattığınız ve sürdürmekte olduğunuz savaşların mağdurlarına yönelik her türlü hak ihlali insanlık suçudur. Buradan halkımıza, topluma sesleniyoruz işsizliğin, yoksulluğun nedeni mülteciler değil insanları savaş, çatışma ve rant uğruna yerinden eden politikalardır. Savaş baronlarıdır. Savaş politikalarına, savaşlara, silahlanmaya, işgallere ve her türlü sömürü ve hak ihlallerine karşı sesimizi birlikte yükseltelim. Haklarımızı birlikte mücadeleyle, alabilir, ortak evimizi birlikte güzelleştirebiliriz. Yeşil Sol Parti artan ekolojik yıkım ve iklim krizinin sonucu olarak ortaya çıkacak olan iklim mülteciliğine dikkat çekerken ekoloji mücadelesi ile demokrasi, barış ve eşitlik mücadelesinin birlikte ele alınması ve yükseltilmesine önemle vurgu yapar. Yeşil Sol Parti 20 Haziran Mülteciler ile Uluslararası Dayanışma Günü nedeniyle yapılacak eylem ve etkinliklerin aktif bir öznesi olarak göçmen ve mültecilerle dayanışma içinde olacaktır.

12 /06/2022
YEŞİL SOL PARTİ
PARTİ MECLİSİ

PAYLAŞ