ADALETİN SAĞLANDIĞI GÜN GÜNEŞLİ BİR GÜN OLACAK

Halkların kardeşliği ve insan olmanın haysiyetine delil olan, “bir çocuğun gülüşü için her yere gidilebilir” diye Kobane’ye  çocukları güldürmek için giderken IŞİD saldırısında kaybettiğimiz 33 canı unutmuyor, unutturmuyoruz.

20 TEMMUZ SURUÇ KATLİAMI…
“ADALETİN SAĞLANDIĞI GÜN GÜNEŞLİ BİR GÜN OLACAK”
O GÜN HENÜZ GELMEDİ. GELECEK!

 “Adaletin sağlandığı gün güneşli bir gün olacak.” 20 Temmuz 2015’te Suruç’taki IŞİD intihar saldırısından kurtulan Sinem Kılıç’a ait bu cümle. Saldırıda annesi Ferdane ve ağabeyi Nartan’ı kaybeden Kılıç, bu sözleri tam bir yıl önce bir gazeteciye söyledi. Aradan bir yıl daha geçti. Suruç’tan Kobane’ye, dehşet verici IŞİD saldırısında zarar gören şehri yeniden ayağa kaldırma çalışmasına giden 300 genç gönüllüden 33’ünün canından olduğu katliamın üzerinden 6 yıl geçti. 6 yıldır patlamanın yarattığı karanlığı aydınlatacak adalet gerçekleşmedi.

Sinem ve yitirdiği yakınları Kobane’de bir kreş, bir çocuk parkı yapacak ve bir orman dikeceklerdi. Sinem’in sözleriyle, gönüllüler “bir çocuğun gülüşü için her yere gidilebilir” diye düşünmüşlerdi. Alçakça bir saldırıya uğradılar. Ancak patlama, saldırının sadece başlangıcıydı. Olay yerine polisin biber gazı sıkmasından başlayıp cenaze törenlerine müdahale ve engellemelerle ilerleyen devlet aklı, dava dosyasına gizlilik kararı getirdi, davayı geciktirerek açtı, tek tutuklu sanığı mahkemeye bile getirmedi, görüntü kayıtlarını dava dosyasına eklememek için ayak sürüdü ve eklediğinde de 5 saatlik bir kaybı aramadı, sorgulamadı.

Devlet bir katliamı açığa çıkarma ve tüm sorumlulara gereken cezaları verme konusunda ayak sürürken, Suruç’ta saldırıya uğrayan mağdurları terörist gibi göstermeye çalışmaktan hiç çekinmedi, geri durmadı. Polis katliamın yıldönümlerindeki anmalara saldırmaktan hiç bıkmadı. Yıllardır süren ve mağdurların talep ve itirazlarını göz ardı eden mahkeme duruşmalarından sonra açıklama yapılmasına bile izin vermedi. Şiddet uyguladı, gözaltı yaptı!

Geride kalan 6 yıl, mağdurlara ve topluma yaşatılan bu adaletsizliklerle acıya acı kattı. Yaşamı yeniden varkılmaya, dünyayı yaratmaya giden 33 canın kaybı bu adaletsizlik nedeniyle kapanmayan bir yara ve tamamlanamayan yasa yol açtı. Elbette Suruç bu konuda tek değil. Bu toplumun tarihinde devletten kaynaklanan böyle çok yara var. Ancak bir saldırıdan diğerine, bir adaletsizlikten öbürüne ilerleyen bu düzen, “kim nasıl çözecek bu pisliği?” diye bir rahatlık içerisinde. Bu konuda yanılıyor!

Suruç’un tanıklarıyız! Her saldırıyı, her adaletsizliği görenleriz. Şu anda bir şey yapamıyor olmamız, hiçbir zaman bir şey yapamayacağız anlamına gelmiyor. Unutmadığımız ve olay olay üstüne oluşturduğumuz, kan ve acıyla karılmış bellek adaletin sağlandığı güneşli günü getirecek! Yaşamı yıkanlardan, çarpık zihin ve karanlık vicdanlarıyla hükmetme yanılsaması yaşayanlardan hesap sorulacak. Suruç’u yaratan ve 33 güzel canımıza kıyan her saldırgan, her sorumlu hesap verecek. Gecikmiş adalet adalet değildir, evet, ama her şeye rağmen ortadaki pislik deşilecek, ne olup bittiği bilinecek.
Suruç Katliamı aydınlandığında, AKP’nin meclis çoğunluğunu ilk defa yitirdiği 7 Haziran 2015 seçimleri ile 1 Kasım 2015’te yapılan genel seçim arasında yaşanan şiddet ve katliamlar dönemi de aydınlanacak. 5 Haziran HDP Diyarbakır mitingi bombalı saldırısı, Suruç ve 10 Ekim Ankara Garı katliamları, diğer olaylar… Bu karanlık dönemin soruşturulması bile engelleniyor. Bu konuda başta HDP olmak üzere muhalefetin verdiği soruşturma önergeleri AKP-MHP meclis çoğunluğu tarafından reddediliyor. Yeşil Sol Parti olarak bu dönemin aydınlatılması, sorumlularının cezalandırılması, yaraların sarılması, demokrasi ve barışın inşası, ekolojik, eşit ve özgür toplumsal yaşamın tesisi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Suruç’un tanıkları olmaya devam edeceğiz.

O güneşli güne ulaşmak için sorgulamaktan ve çabalamaktan vazgeçmeyeceğiz. Bu, Türkiye toplumunun ve halklarının boyun borcudur. Dayanma ve ısrar etme gücünü dünyayı yeniden yaratmak için can veren canlarımızdan alacağız.

Suruç’u unutma, unutturma!
Adalet talebinin bir hak olduğunu aklından çıkarma.
Halkların kardeşliği ve insan olmanın haysiyetine delil olan 33 canı hatırla!

Yeşil Sol Parti 
Merkez Yürütme Kurulu 

PAYLAŞ