Akın deprem bölgesinde konuştu: Depremde insanların yardımına koşan arkadaşlarımız şu an gözaltında

 Eş Sözcümüz İbrahim Akın, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve milletvekili adayları, deprem bölgesi Malatya ve Adıyaman’da halk buluşmaları gerçekleştirdi

Adıyaman’da konuşan İbrahim Akın, şunları söyledi:

Sadece deprem değil bir felaketler zinciriyle karşı karşıyayız

Sevgili kardeşlerim, hepiniz hoş geldiniz, Hun bixêr hatin, serseran serçavan hatin. Sevgili dostlar, öncelikle ağır bir deprem geçirdik. İnsanlarımızı kaybettik, başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Zor bir dönemdeyiz sadece deprem değil bir felaketler zinciri ile karşı karşıyayız. Bu felaketler sadece doğal değil aynı zamanda başımızda bir siyasi iktidar var, bir saray rejimi var, bu felaketleri katlayarak devam ettiriyor. 

Yaptığımız çalışma iktidarı korkuttu ve o korkuyla bize saldırıyorlar

Dün bir operasyon yapıldı. Bu operasyonun görünen durumu şudur. Saray rejimi çaresiz kalmıştır. Türkiye’nin dört bir tarafında Yeşil Sol Parti altında yürüttüğümüz çalışma Saray rejimini korkutmuştur. İktidardan gideceğini anlamıştı ve çaresiz bir şekilde arkadaşlarımızı, sanatçıları, gazetecileri, avukatları gözaltına aldırmıştır. 

Depremzedelerin yardımına koşan arkadaşlarımız gözaltına alındı

Alınan arkadaşlarımız siyaseten alınmıştır, hukuki bakımından hiçbir suçları yoktur. Dayanışma gönüllüsü olarak buralara gelen arkadaşlarımız şimdi gözaltındadır. Acilen onların serbest bırakılmasını istiyoruz. Saray rejimi çaresiz kaldıkça HDP’ye, HDP ile birlikte olanlara saldırdı. Şimdi de Yeşil Sol Parti’ye saldırıyorlar. HDP’yi kapatmaya çalıştılar, bizi çaresiz ve çözümsüz bırakmaya çalıştılar ama Yeşil Sol Parti bugün Türkiye’nin her yerinde 17 siyasal kurumun temsilcisi olarak Meclis’e yürüyor. Güçlü bir şekilde Demokratik Cumhuriyeti inşa etmek için 14 Mayıs’ta bu iktidarı gönderip yeni bir süreci başlatacağız. Bunun farkında olanlar korkuyorlar. Sevgili Meral Danış Beştaş’ın dediği gibi ‘terörö terörö’ deyip duruyorlar başka bir şey bilmiyorlar. 

Çıkardıkları 9 imar affı insanların yaşamına mal oldu

Onlara buradan, deprem bölgesinden sesleniyoruz. Şimdiye kadar İmar Affıyla ilgili 9 yasa çıkardılar. Bizim vekillerimiz bu yasanın geçmemesi için uğraştılar ama 9 kez bu yasayı geçirdiler. Bu yasalar binlerce insanımızın hayatına mal oldu. Milyonlarca lirayı bütçeye aldılar, şimdi bu bütçenin hesabını vermiyorlar. Depremle ilgili alınan vergilerin hiçbir hesabını vermiyorlar. Yaşanan bu ağır tahribat karşısında açıkça rant talan şirketleriyle işbirliği halinde çözüm üretmeye çalışıyorlar. Bunların çözümlerini biz deprem sırasında gördük. 

İnsanlar çadır beklerken bunlar çadır satıyordu

Ben buraya depremin ikinci günü geldiğimde bütün insanlarımız “devlet nerede?” diye bağırıyorlardı, acil yardım istiyorlardı. Bu yardım talebi karşısında onlar Kızılay’ın çadırlarını satmakla meşguldüler. Bu çadırları satan Kızılay Başkanı hala istifa etmedi. Bunlar yüzsüz, bunlar arsız, bunlar insanlıktan zerre kadar nasibini almamış. Bugün bunları çok somut yaşıyoruz. Bu deprem sırasında başka bir şey gördük. Yerel yönetimlerin bütün yetkilerini almışlardır. Sadece ‘cumhurbaşkanı talimatı ile ben bunları yapıyorum’ diyen bir görevliler mazbutu ortaya çıkmıştır. Bunlar robotlaştırılmışlardır, insanlıktan nasibini alamaz hale getirilmişlerdir. Şimdi biz bu sistemi ters yüz edeceğiz. Tepeden yönetimi değil yerelden yönetimi güçlendirmemiz gerekiyor. Aksine bugün gördüğünüz gibi hiçbir felaket karşısında hiçbir şey yapamayan bir rejim var. 

Bu çürümüş rejimi göndereceğiz, Demokratik Cumhuriyeti inşa edeceğiz

Bu rejim ülkeyi sadece karanlığa götürmüyor aynı zamanda hayatımıza mal olan sonuçlar üretiyor. Bu rejimin bir gün daha kalmaması için 14 Mayıs’ta Saray rejimini gönderelim, demokratik ve ekolojik bir cumhuriyeti inşa edelim, var mısınız? Adıyaman’dan güçlü bir mesaj alıyoruz. Sokaklarda yürüdüğümüzde insanlarımız canlarının acımasına, burada ağır tahribat görülmesine, büyük hasar yaşanmasına rağmen hala bir moral içerisinde. Bu moral bizi ayakta tutuyor, direnç veriyor. Türkiye’nin her tarafından güçlü bir ses geliyor, özellikle Kürdistan’da muazzam bir moral var. Artık bölgede AKP silinmiş, tarihe gömülecekler. Kürt halkının onurlu direnci başarıya ulaşacak ve Saray rejimi gidecek. 14 Mayıs’ta bu rejimi göndereceğiz.

Her türlü afetle mücadele için Afet Bakanlığı kuracağız

Depremle ilgili sorunlarınızı biliyoruz. Yeşil Sol Parti’nin beyannamesinde deprem konusundaki fikirlerimizi detaylı söyledik. Bu ülkede sadece deprem yok, sel de var, orman kesimleri de var. Dört bir yanda yapılan talan, tahribat, ekolojik olarak yapılan her türlü saldırılar geleceğimizi karartmaya başlamış durumda. İddiamız şu; bu süreci birlikte yöneteceğiz ama özellikle bu afetler için Afet Bakanlığı oluşturmamız lazım. Başka türlü bu kadar ağır tahribatın altından çıkmamız mümkün değil. 

Herkesin insanca yaşayabileceği bir konut hakkı var

Bunu yapabilirsek, bu ülkedeki hiçbir insanın konut sorununun kalmaması lazım. Herkesin eşit koşullarda konut sahibi olması lazım. Bu kadar ağır tablonun olduğu bir yerde bir de insanlardan konut için para istemeleri kadar ahlaksız bir şey yok. Buradaki her yurttaşın yaşayabileceği bir konuta sahip olması ve sağlıklı yaşaması lazım. Bu ağır hasarlar sonrasında ortaya çıkan yıkımın temizlenmesi de bir o kadar önemli. Hepimiz burada kanser riskiyle karşı karşıyayız. Bu taşınma sırasındaki toz toprak büyük ölçüde akciğer kanseri yaratıyor. Bunun önlemleri alınmadan tasfiye için şirketlere devredilmiş durumda. Bu doğru değil ve Türkiye’nin her yerinde yüksek dayanışmayla buna karşı mücadele ediyoruz. Biliyorsunuz Samandağ ve Hatay’da güçlü bir dayanışma gerçekleştirildi. Deprem sadece bir sonuç ve deprem karşısında gösterilecek her türlü dayanışma ve ortak tutum çok önemli. Biz bunun için sizlerle birlikte varız. 

Bu iktidarı göndermez ve cehennemin kapısını kapatmazsak Türkiye’yi daha kötü süreçler bekliyor olacak

Bu seçim tarihi bir seçim ve bu tarihi seçimde bizim göstereceğimiz her tutum çok önemli. Bu seçimde bu iktidarı göndermez ve cehennemin kapısını kapatamazsak inanın Türkiye’nin geleceği çok daha kötü bir sürece girecek. Sadece biz bize değil bizim dışımızdaki herkesin Yeşil Sol Parti altında toplanan demokrasi güçlerine, emek ve özgürlük güçlerine destek vermesi gerekiyor. Bu iktidarı göndermek yetmiyor yeni bir süreci örgütlemek için Meclis’te güçlü olmamız lazım. O yüzden Meclis aritmetiğinde bizim sayımız çok önemli. O nedenle diyoruz ki birinci oyumuzla bu iktidarı göndereceğiz; ikinci oyumuzla yani Yeşil Sol’a vereceğimiz oyla yeni demokratik cumhuriyetin inşası için, bu ülke tarihinde yaşanmış olan yüzyıllık kötülüklerin tekrarlanmaması için yeni bir süreci başlatacağız. Kalan 17 günde çok güçlü çalışmamız lazım, Adıyaman’dan 2 vekil çıkarmamız lazım. AKP’nin iktidarını çökertmemiz lazım. Burada çökertirsek her yerde çökertiriz. Arkadaşlarımız 3 vekil diyor ben sizin ferasetinize bırakıyorum. Hoşça kalın, dostça kalın. Buradayız birlikte kazanacağız. An serkeftin an serkeftin. 

26 Nisan 2023

PAYLAŞ