Aşıların adil dağıtımı: Avrupa Parlamentosundaki Yeşillerin açıklaması

Avrupa Parlamentosundaki Yeşiller / EFA grubu, aşılara küresel ve eşit erişim, aşı üretiminde büyük bir artış ve devlet desteği, Avrupa için bir sınırlama stratejisi, patent haklarının geçici olarak kaldırılması, aşı üreticileri ile sözleşmelerin açıklanması ve virüsün mutasyonlarını test etmek için AB çapında sistematik prosedürler uygulanması çağrısı yaptı.

Avrupa Parlamentosu Yeşiller / EFA grubu Başkanı Ska Keller, şu yorumu yaptı:

“Yeşiller / EFA grubu, aşı tedarikine yönelik ortak bir Avrupa yaklaşımının arkasında duruyor. Aşı üretimine yapılan yatırım, hayat kurtarmak ve eve kapanmanın muazzam maliyetlerinden kaçınmak için çok artırılmalıdır. Fikri mülkiyet, hızlı ve eşit bir bir küresel dağıtımın engelleyicisi olmamalıdır. Avrupa Komisyonu, daha fazla üreticinin aşı üretmesine izin vermek için patent haklarının geçici olarak kaldırılması için çalışmalıdır.

“Herkes korunana kadar hiç kimse koronavirüsten korunmaz. Bu virüsün küresel adaletsizlikleri derinleştirmesine izin veremeyiz. Sorumluluk almalı ve dayanışma göstermeliyiz. Aşılara küresel olarak adil bir erişime ihtiyacımız var çünkü zengin ülkelerin aşıları satın almasından dolayı dünyanın hiçbir bölgesi arkada bırakılamaz. Aşılama küresel olarak ne kadar hızlı ilerlerse, küresel ölüm oranlarını o kadar hızlı azaltacağız ve pandemiyi kontrol altına alacağız.

Avrupa Parlamentosu Yeşiller / EFA grubu Başkanı Philippe Lamberts şu yorumu yaptı:

“Vatandaşların aşı sözleşmelerinin şartlarını bilme hakları vardır. Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen’i üreticilerle olan sözleşmeleri tam olarak açıklamaya çağırıyoruz. Parlamento üyelerinin düzenlenmiş sözleşmelere erişimi, uygun derinlemesine demokratik gözetimin yerini alamaz. Kapsamlı bir Avrupa sınırlama stratejisine ihtiyacımız var. Bizi düşük vaka sayılarına ulaştıracak yol gösterici ilkeler test etmek, izlemek ve tecrit etmek olmalıdır. AB ülkeleri arasında daha fazla sınır kapanmasını önlemek için çalışmalıyız. Sınır ötesi tek tip önlemler, AB içi bir rahatlama ve eve kapanma yarışını önleyebilir.

“Aşı üretim kapasitelerinin genişletilmesi için daha fazla kamu yatırımına ihtiyacımız var. Mutasyonların dağılımı ve özellikleri hakkında daha fazla bilgi, yeni virüs tiplerinin hızlı yayılmasını sınırlayabilir. Değişimlerin tespiti ve incelenmesi için sistematik, Avrupa çapında tarama prosedürleri ve düzenli bilgi akışı çağrısı yapıyoruz. Birlikte pandemiyi durdurmayı başaracağız. “

PAYLAŞ