ATEŞKES İLAN EDİLMELİ RUSYA ORDUSU GERİ ÇEKİLMELİDİR

Rusya’nın çeşitli gerekçelerle Ukrayna’ya karşı başlattığı saldırı kabul edilemez. Yeşil Sol Parti olarak sorunun bu noktaya gelmesinde ABD ve NATO politikalarının rolünü bilmekle beraber başka bir ülkenin topraklarının işgalini haklı görmemiz mümkün değildir. Saldırı için hiç bir gerekçe geçerli olamaz. Sorunların savaş yoluyla çözümü mümkün değildir. Savaş insanların ve doğanın ölümü demektir.


Rusya derhal ateşkes ilan etmeli ve güçlerini geri çekmelidir. Ateşkesin kontrolü, çatışmaların engellenmesi ve savaşı doğuran sorunların çözümü için uluslararası diplomasi hemen devreye girmelidir.


Rusya harekatı durdurup askerlerini geri çekmediği takdirde her türlü yaptırım önlemi alınmalıdır. Yaptırımların başta enerji fiyatları olmak üzere diğer ülkeler üzerinde yaratacağı olumsuz etkileri azaltmak için uluslararası bir fon kurulmalıdır.


Ukrayna halkına her türlü insani destek sağlanmalıdır. Savaş nedeniyle yerlerini terk etmek zorunda kalan mülteciler için sınırlar açılmalı, uluslararası yardım fonu kurulmalıdır.


Savaş enerji fiyatlarını arttıracaktır. Ekonomik sorularla boğuşan yoksul halk için bu yeni bir darbe demektir. Hükümet yoksulluk sınırında yaşayanlardan ve asgari ücretlilerden başlayarak doğal gaz ve elektrik faturalarında indirime gitmeli ve mali destek sağlamalıdır. 25.02.20222

Yeşil Sol Parti
Eş Sözcüleri
Ayşe ERDEM- İbrahim AKIN

PAYLAŞ