Av. Arif Ali Cangı Nükleersiz Gelecek Ödülü’nü Aldı

 

Av. Arif Ali Cangı ödülü tüm yaşam savunucuları adına aldı

Kurucu Eş Sözcümüz ve PM üyemiz Arif Ali Cangı nükleerle mücadeledeki katkıları ve aktivist çabaları dolayısıyla layık görüldüğü uluslararası Nükleersiz Gelecek Ödülü’nü Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde yapılan törende aldı.

1998 yılından bu yana her yıl nükleer karşıtı örnek çalışmaları olan birey ve sivil toplum örgütlerine verilen Nükleersiz Gelecek Ödülleri’ne bu yıl Arif Ali Cangı’nın yanısıra Fransa’dan Bruno Chareyron “Eğitim”, Hollanda’dan Susi Syneider “Özel takdir” ve Etiyopya’da Samson Tsgaye “Çözümler” kategorisinde layik görüldüler.

“Direniş” kategorisinde ödül alan Arif Ali Cangı, Earthlife Africa’nın evsahipliği ile gerçekleştirilen ödül törenindeki konuşmasında direnişçi olarak ödüllendirilmekten onur duyduğunu belirterek mücadelesini yaşam savunucusu arkadaşlarıyla birlikte yürüttüğünü, ödülü Türkiye’nin nükleer karşıtlarının yanısıra diğer çevre ve ekoloji direnişçileri ile yaşam savunucuları adına aldığını ifade etti.
cangi1

Açıklanan ödül gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

Av. Arif Ali Cangı Türkiye’de yükselen nükleer karşıtı hareketin önde gelen avukatlarından. Cangı, çevresel tahribattan sorumlu büyük ve etkin şirketlere ve kamu kurumlarına karşı davalar açtı. Nükleersiz bir dünya için Gaziemir’de nükleer atıklara, Akkuyu nükleer santraline ve Köprübaşı’nda uranyum madeni sondaj ve işletmelerine karşı yürüttüğü mücadeleler ile öne çıktı.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisinin kuruluş döneminden başlayarak, İzmir İl Örgütümüzün de yoğun emeğiyle kamuoyuna mal olan Gaziemir’in nükleer çöplük olmaması için yürütülen mücadelemiz için de ödül çok anlamlı olmuştur.

Arkadaşımız Arif AliCangı’yı bir kez daha bu ödül dolayısıyla tekrar kutlar ve parti olarak mücadeleye devam ederek, bu anlamlı ve onur verici ödüle layık olacak çabalarımızı sürdürme kararlılığımızı bir kez daha hatırlatmak isteriz.

PAYLAŞ