Aydın’da seçim startını verdik: Kader seçimini mutlaka kazanacağız

Eş Sözcülerimiz İbrahim Akın bugün İzmir’de aday tanıtımına katılırken, Çiğdem Kılıçgün Uçar ise Aydın’da büro açılışına katıldı. 

Eş Sözcülerimiz İbrahim Akın bugün İzmir’de aday tanıtımına katılırken, Çiğdem Kılıçgün Uçar ise Aydın’da büro açılışına katıldı. Uçar’a HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ve yöneticiler eşlik etti. Kılıçgün, Oluç ve Günay ve burada birer konuşma yaptı.

Kılıçgün: Her gittiğimiz yerde büyük bir değişim coşkusu var

Kılıçgün, seçimlerin Türkiye’nin değişim sürecini başlatacağının altını çizerek şunları söyledi: 

Seçim çalışmalarına erken başladık. Türkiye’nin 81 ilinde aday çıkardık. 81 ilde olmaya gayret ediyoruz. Süreci HDP ve HDP bileşenleri ile birlikte götürmeye çalışıyoruz. Her gittiğimiz yerde çok büyük bir coşku var. Bu coşku tek adam rejiminin kaybettiğine, bizlerin kazandığına yönelik coşkudur. 

Bütün toplumsal kesimlerle sahadayız

Beyannamemizi açıkladık, seçim sloganımız “Dîsa em / Reyna ma, Buradayız, Birlikte Değiştireceğiz”. İki gün önce tek adam rejimi de beyannamesini açıkladı. Beyannamesindeki slogan “doğru zaman doğru adam”. Ancak bu slogan “yanlış zaman ve yanlış insan” olmalıydı. Tek adam rejiminin ne olduğunun tanığı Kürtler, kadınlar, gençler, bu ülkede ötekileştirilen bütün kimliklerdir. Biz aslında bu iktidarın yok saydığı bütün toplumsal kesimlerle sahadayız. Kürtlerle, Türklerle, ekolojistlerle, Alevilerle, Lazlarla, Çerkeslerle sahadayız. Bu bile AKP-MHP iktidarını ve tek adam rejimini yenmeye yeter.

AKP zahmet etmesin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni değiştirmeye biz geliyoruz

Bahsettikleri tek adam rejimini biz Soma’da tekme atılan emekçilerden tanıyoruz. Soma halkının direnişi ise bizlerin mücadelesidir. Biz AKP iktidarını Şenyaşar ailesinin yaşadığı zulümden tanıyoruz. Emine ve Ferit Şenyaşar’ın yürüttüğü mücadele bizlerin direnişidir. Biz iktidarı kadın cinayetleri karşısında cezasızlık politikalarıyla erkekleri salı vermesinden biliyoruz. Ama biz sokakları terk etmeyen kadınlarız. AKP hangi araçla geldiyse, her yerde direnişle karşılaştı. 8 Mart’ta alanlardaydık; hükümet ve iktidarı değiştirmek için kadınlar olarak geliyoruz dedik. Newroz’da alanlardaydık; bu iktidar artık gitmeli, çözümün iradesi de değişimin iradesi de biziz dedik. Kurucu özne olmaya geliyoruz dedik. AKP’nin beyannamesinde bir şey daha var. 2018 yılında ilan ettikleri Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ülkeye çözüm olamayacağına kanaat getirmişler. Ve demişler ki ihtiyaç olarak restore edeceğiz. Buradan söyleyelim; hiç zahmet etmeyin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni, yani bizim deyimimizle tek adam rejimini değiştirmeye geliyoruz. Kimlerle? Sizlerle birlikte. 

Tek adam rejimi kadınların eliyle gidecek

Seçimlere giderken birçok arkadaşımız başvuru yaptı. Kadın arkadaşlarımızın da çok ciddi başvurusu vardı. Kadın mücadelesi hem Türkiye’de hem Kürdistan’da bizim Üçüncü Yol mücadelemizin, demokratik ve özgür bir Türkiye mücadelemizin en güzel yanıdır. Bütün farklılıklara rağmen Türkiye’de demokratik bir siyasetin nasıl olacağına işaret eden bir anahtar rolü görüyor. Ben buradan emek veren bütün kadın arkadaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Bu seçimlerde oy kullanacak seçmenlerin yüzde 51’i kadın. Biz bütün kadın arkadaşlarımıza inanıyoruz. AKP iktidarı, bu tek adam rejimi kadınların eliyle gidecek. Yeni iktidar kadınların eliyle kurulacak. Şimdiden bütün kadınların emeğine sağlık. 

7 Haziran’ın başarısını tamamına erdirmek için AKP’den kurtulma zamanı

Biz seçimi şöyle tarif ediyoruz. Bu seçim; bize yoksulluğu dayatanlar ile sokakları terk etmeyen, insanca bir yaşam için mücadele eden emekçiler arasında. Bu seçim, faşizm ile demokrasi arasında. Bu seçim; kadınları eve hapseden, kadınları kamusal alanın dışında tutmaya çalışan iktidar aklı ile kadın özgürlük mücadelesi yürüten kadınlar arasında. Bu seçim, doğamızı talan edenler ile doğayı her türlü talana karşı koruyanlar arasında. Bu seçim, iktidar ile bizim aramızda. Biz güçlüyüz, biz kazanacağız. 7 Haziran 2015 seçimlerinde de bir başarı elde ettik. Şimdi bu başarıyı tamamına erdirmek için AKP’den kurtulma zamanı. Yolumuz açık olsun. 

Oylarımız Yeşil Sol Parti’ye, oylarımız Demokratik Cumhuriyete

Seçime ittifaklarla giriyoruz. Türkiye’de siyasetin kendisi çoktan bir çözüm ve müzakere aracı olmaktan çıkarıldı. Mubah olan siyasetin sadece AKP’lilerin yaptığı siyaset olduğu gösterildi. Bunun dışında kalan bütün siyasi çalışmalar kriminalize edilerek toplumdan uzaklaştırılmaya çalışıldı. Tabii ki öyle değil. Biz aynı zamanda siyaset denilen mekanizmanın elinden alınan çözüm ve müzakere marifetini de kazandırmak için alanlarda olacağız. Bakın AKP iktidarına, ittifak yapabileceği sadece 2 güç kalmış. Biri kadın düşmanı, biri Kürt düşmanıdır. Yaptıkları ittifak ancak bu kadar. Biz ise bütün Türkiye halkları ile ittifak yaptık. O yüzden biz kazanacağız. Buradayız, birlikte değiştireceğiz. Mutlaka kazanacağız ve birlikte değiştireceğiz. Oylarımız Yeşil Sol Parti’ye, oylarımız demokratik bir Türkiye’ye, demokratik  bir cumhuriyete. Hepimizin yolu açık olsun. 15 Mayıs’ta alkışlarınızla, zılgıtlarınızla bir araya geleceğiz.

Oluç: Bu seçim Türkiye’nin kader seçimidir

Oluç, seçimlerin Türkiye’nin kader seçimleri olduğunun altını çizerek, “Tek adam rejimi mi kalıcılaşacak, yoksa emek ve barış mı sağlanacak, hakları için mücadele edenlerin önü mü açılacak? Bu bir tür referandumdur” dedi. Her gün 24 saat bu bilinçle hareket edeceklerini söyleyen Oluç, “Bu aynı zamanda hesap sorma seçimidir. Kürt halkının iradesinin çiğnenerek kayyım atanmasının hesabını soracağız. Selahattin Demirtaş’tan Figen Yüksekdağ’a binlerce arkadaşımızın rehin olarak alınmasının hesabını soracağız. Hesap verecekler, demokratik yollarla bunun hesabını verecekler. Depremde resmi açıklamalara göre 50 bin insanımızı kaybettik. Bu ölümlerin siyasi sorumlusu bu iktidardır. Bu iktidarın rant ve talan politikalarıdır. Onun da hesabını soracağız” dedi.

ünay: İki kadınla Aydın’dan Meclis’e gideceğiz

HDP Parti Sözcüsü ve aynı zamanda Yeşil Sol Parti Aydın Adayı olan Ebru Günay ise şunları söyledi:  

“Bugün Aydın’da startı verdik. Burası bizim için başlangıç. Dost düşman herkese Aydın’dan nasıl gümbür gümbür geldiğimizi, bir değil iki kadın vekille Meclis’e gideceğimizi göstereceğiz. 21. yüzyıl kadın yüzyılıdır. Aydın gibi bir kentte kadın adayların en güçlü olduğu kent tabii ki Yeşil Sol Parti. Jin jiyan azadî şiarıyla kadınları en güçlü şekilde temsil edeceğiz.” 

13 Nisan 2023

PAYLAŞ