Barış İçinde Eşit, Özgür, Yeşil Bir Dünya Mümkün!

1 Eylül, insanlık tarihinin en acımasız ve en kirli savaşı, 54 milyon insanın öldüğü II. Dünya Savaşı’nın başladığı gündür.

Bugün, o savaşın üzerinden neredeyse 70 yıl geçmesine karşın dünyayı yöneten güçler değişen bir şey olmadığını, geleceği savaşla inşa etmekten vazgeçmediklerini her fırsatta gösteriyorlar.

Başta bölgemiz olmak üzere tüm dünyada silahlar konuştukça kadınlar, gençler, çocuklar başta olmak üzere bütün insanlık ve doğa ağır bedeller ödüyor. Hala kadınlar, çocuklar, gençler ölüyor, sakat kalıyor, salgın hastalıklar, evsizler, sığınmacılar çoğalıyor.

Suriye’de, Irak’ta ve tüm Ortadoğu’da insanlık savaşlarla boğuşurken, bizlerin geleceğin karanlığını gördüğü yerde, birileri petrolün siyahını, bizlerin kurduğu yeşil dünya düşlerinin yanında birileri rüyasında doların yeşilini görüyor. Dünya halklarını mutlu biçimde yaşatabilecek kaynaklar savaş için harcanıyor.

Barışsız geçirilen her gün insan türüne mutlu bir gelecek inşasında çok kıymetli olan zamanını kaybettiriyor. Barışsız geçen her gün yanan bir orman, ölen bir çocuk, yok olan umutlar ve tükenen kaynaklar, birbirine kör ve sağır insanlar, daralan yaşam alanları ve yeni bir savaşın kıvılcımı olarak karşımızda duruyor.

Barışsızlığın bedelini annelerimiz, evlatlarımız, neslimiz, gezegenimiz ve gelecek nesiller en ağır şekilde ödüyor.

Savaş, savaş naraları atanların değil, bizim, çocuklarımızın, doğanın canına kast ediyor. O yüzden barışa dair tüm çabalar, eylemler yaşamsaldır. Kirli hesaplara kurban edilecek bir tek canımız bile yoktur.

Yeşil Sol Parti Olarak;

Böyle bir ortamda ve dünyada, kurduğumuz “yeşil dünya, güzel gelecek” düşleri gereği; barış mücadelesini sürdürmeyi ve barışın sözcülüğünü yapmayı vazgeçilmez görevimiz sayıyoruz.

Barış demek aşk demektir, barış demek “Ağaçlar altında söylenen sevda sözleridir”

“Barış, açılan bir pencereden, ne zaman olursa olsun Gökyüzünün dolmasıdır içeriye”

Barış demek umut demektir, gelecek demektir; barış demek daha iyi bir eğitim, daha mutlu çocuklar, daha yaşanılabilir, daha yeşil, daha demokratik ve özgür bir dünya demektir.

Barış demek kimsenin bir diğerinin kökenini önemsemeden, sadece gözlerinin içine bakarak konuştuğu bir hayat demektir.

Barış, annelerin cumartesi günleri evlatlarıyla elele Beyoğlu’nda mutlu ve umutlu yürüyebilmesidir.

Barışın iyileştirici gücüne hepimizin ihtiyacı olduğu bugünlerde bir kez daha barış içinde eşit, özgür, yeşil bir dünya için mücadeleye devam diyoruz.

Eylem TUNCAELLİ – Naci SÖNMEZ
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüleri

PAYLAŞ