[Basına ve Kamuoyuna] Amedspor üzerinden hangi kötülüğün örgütlenmek istendiğini çok iyi biliyoruz!

Halkımız 6 Şubat depreminin acısını daha yaşarken dün Bursa’da Amedspor’a karşı maç akşamı gece kaldıkları otelden başlayarak sahaya kadar devam eden alışık olduğumuz bir linç girişimine tanıklık ettik. Otelin önünde toplanan ırkçı güruh, ikinci bir Madımak vahşetine neden olabilirdi. Akşam önlem alınmayınca saldırılar ertesi gün çok daha örgütlü bir şekilde sahaya yansımıştır. Baskıya, şiddete ve faşizme rağmen maç iptal edilmemiş ve sporcuların can güvenliği tehlikeye atılmıştır.  Özellikle stadyumda 90’lı yıllarda binlerce Kürdün katili olan büyük suç örgütü JİTEM artıklarının resimlerinin taşınması ve maç boyunca tehditlerin bu fotoğrafların etrafında devam etmesi, linçin ne kadar örgütlü olduğunu gösteriyordu.

Dünden beri Amedspor üzerinden hangi kötülüğün örgütlenmek istendiğini çok iyi biliyoruz. Özellikle seçimlere kaotik bir ortamda girmeye hazırlanan iktidar aklının farkındayız. Depreme üç gün seyirci kalan devlet, Amedspor’un karşı yapılan örgütlü linçe de seyirci kalmıştır. Amedspor’a yapılan linç, Kürt halkı başta olmak üzere tüm ülkenin zenginliklerine karşı yıllardır yapılan geleneksel devlet refleksinden kaynağını almaktadır. Bizler bu gelenekten kaynağını alan tüm linçlere karşı durmaya ve ırkçılığa dönüşen bu çizgiye karşı mücadele etmeye kararlıyız.

Linç atmosferine rağmen maçı iptal etmeyen yetkililer lincin ortağı olmuştur. Bir daha böyle bir olayın yaşanmaması için linci örgütleyen, lince katılan ırkçı kesimler derhal yargılanmalı, lince seyirci kalan mülki amirler görevden alınmalı, kolluk kuvvetleri hakkında soruşturma başlatılmalı ve en kısa sürede sonuçlanmalıdır.

Bizler Amedspor camiasına geçmiş olsun diyor ve olayı başından sonuna kadar en sert şekilde kınadığımızı belirtmek istiyoruz. Amedspor genel olarak ülkedeki sportif faaliyetlere farklı bir zenginlik katmıştır. Bunun için Amedspor’a teşekkür ediyoruz. Amedspor’un yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz.

Tüm kamuoyunu, demokratik kitle örgütlerini ve halkımızı seçim sathı mailinde gelişebilecek bu tip olaylara karşı  duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri

Çiğdem Kılıçgün Uçar

İbrahim Akın

PAYLAŞ