BASINA ve KAMUOYUNA

Yeşil Sol Parti insanlığa karşı işlenen suçları teşhir etmeye devam edecektir.
Siyasi İktidar itiraz eden, susmayan, hak arayan, barışı savunan, hakikati söyleyen bütün
toplumsal kesimleri hedefine koyarak varlığını ve geleceğini garantiye almak istemektedir.
Adli Tıp uzmanı ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Şebnem Korur Fincancı’ nın
gözaltına alınması TTB ‘ye kayyum atanmak istenmesi ya da kapatılmak istenmesinin hiçbir
hukuksal izahı olamaz. Bir hukuksal konu var ise Sayın Fincancı’ nın talep ettiği Kimyasal silah kullanıldığına dair değerlendirmeleri araştırılmasıdır. Bilinmelidir ki konunun araştırılmasını engellemek, bu konuya ilişkin yapılan açıklamaları görmezden gelmek hiç kimseyi aklamaz. AKP-MHP ittifakı yaklaşmakta olan seçimleri de hesap ederek gündemi gerilimler üzerinden belirlemek istiyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen başka bir soruşturma kapsamında dün 9 kentte yapılan ev ve büro baskınlarında on bir gazetecinin gözaltına alınmasının tek anlamı vardır, hakikatler gündeme taşınmasın, yazılmasın, söylenmesin istenmektedir. Gazeteciler, demokratik kitle örgütleri, sendikalar, üniversiteler susturularak sarsılan otoritenizi toparlayamazsınız. Demokratik siyasetti ve demokratik kurumları yok etmenize izin vermeyeceğiz. Hiç şüphemiz yok ki; Gazeteciler yazmaya, Şebnem hoca konuşmaya devam edecek. Onlar demokratik mücadelenin teminatıdırlar.

Otoriter rejimler ‘’devleti’’ konuşulması eleştirilmesi mümkün olmayan ‘’ kutsal – tabu’’
kurumlar olarak topluma sunması kabul edilebilir bir durum değildir. Dünya ve Türkiye siyasi tarihi insanlığa karşı devletler tarafından işlenen aydınlatılmayan binlerce olaya şahitlik etmiştir.

Yeşil Sol Parti insanlığa karşı işlenen suçları teşhir etmeye devam edecektir. Demokratik kitle örgütlerinin sağduyulu açıklamalarına sahip çıkacaktır. Bu nedenle demokrasiden yana olan, halkından yana olan, barışı, insanlığı ve doğayı savunan, emek ve özgürlük için mücadele edenleri bir kez daha birleşmeye davet ediyoruz. 26.10.2022

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri
Çiğdem Kılıçgün UÇAR – İbrahim AKIN


PAYLAŞ