Birçok İl ve İlçede HDP Binalarına Saldırılar Düzenlendi

Bağcılar ve Üsküdar’da HDP binalarına tekbirlerle saldırı

İstanbul Bağcılar ve Üsküdar’da HDP ilçe örgütü binalarına ırkçı gruplar saldırdı. Bağcılar’daki saldırgan grup, tekbirler eşliğinde havai fişek atarak ilçe örgütü binasına saldırdı.

Kayseri’de yaşanan canlı bomba sladırısının ardından HDP binalarına yönelik saldırılar yaşandı.

İstanbul’un Bağcılar ilçesinde, İstanbul Caddesi üzerinde bulunan HDP ilçe örgütü binasına ırkçı saldırı gerçekleşti. Saldırgan bir grup, tekbir getirerek cadde boyunca yürüdü, HDP binası önüne gelince de binaya doğru onlarca havai fişek fırlatarak ateşe verdi. O sırada binadan kimsenin olmadığı öğrenildi. Saldırganlar daha sonra bina içerisine girdi ilçe örgütünün kapısını kırmaya çalıştı. Bağcılar İlçe Emniyet Müdrülüğü ise olayın yaşandığı bölgeye yakın bir konumda bulunuyor.

Öte yandan DİHABER’in haberine göre, HDP Üsküdar İlçe binası önünde toplanan bir diğer grup da ellerinde Türk bayraklarıyla ırkçı sloganlar atmaya başladı. İlçe binasının kapalı olduğu ve içeride kimsenin olmadığı öğrenilirken polisin bina önünde beklediği belirtildi. (Evrensel)

Darıca’da HDP binasına ateş açıldı

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde HDP İlçe Başkanlığı binasına kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce ateş açıldı.

Saat 21.00 sıralarında, Darıca Osmangazi Mahallesi Lokman Hekim Caddesi Mumcular Sokak’ta bulunan HDP Darıca İlçe Başkanlığı binasına kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce ateş açıldı. Mermiler camlara isabet ederken, olay sırısandı binada kimsenin olmadığı ifade edildi.

İhbar üzerine olay yerine sevk edilen polis ekipleri, binada inceleme yaptı. (Kocaeli/DHA)

Beylikdüzü’nde HDP binasına saldırı

İstanbul Beylikdüzü’nde HDP İlçe binasına saldırı düzenlendi. Görgü tanıklarının anlatımına göre bina çevresinde önce ses bombası patlatıldı. Ardından yüzleri maskeli 4 kişilik bir grup kapısını kırarak HDP İlçe Örgütü’ne girdi. İçerideki eşyaları tahrip eden saldırganlar, duvara da ‘Geldik, yoktunuz’ yazdı. Saldırının ardından eşyaları ateşe veren saldırganlar olay yerinden kaçtı.

Saldırı sonrası bölgeye polis ve itfaiye ekibi sevk edildi. İtfaiye ekipleri yangına müdahalede bulundu. Irkçı bir grubun da bölgede ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ sloganlarıyla toplanmaya başladığı bilgisi iletildi. (Evrensel)

Kayseri’deki yurtların önünde bir grup toplandı

Kayseri’deki bombalı saldırının ardından bir grup kentteki yurtların önüne yığıldı, Kürt öğrencilere yönelik saldırılar olduğu bildirildi. Bazı Kürt öğrencilerin ise can güvenliği nedeniyle yurtları terk ettiği öğrenildi.

Kayseri’de bu sabah gerçekleştirilen ve 13 askerin yaşamını yitirdiği bombalı saldırının ardından, kentteki yurtlarda Kürt öğrencilere dönük saldırılar yaşandı. Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Erkek Öğrenci Yurdu önünde ırkçı bir grup toplandı. Polisin ırkçı gruba hiçbir müdahalede bulunmadığı bildirildi. Bazı Kürt öğrencilerin de can güvenliği nedeniyle yurtları terk ettiği öğrenildi. Ayrıca, saldırgan gruplar sokak aralarında arabalarla dolaşıyor.

KYK’ye bağlı Kız Öğrenci Yurdu’nda da provokasyon girişimi yaşandı. Polisler HDP’li bir üniversite öğrencisini gözaltına almak üzere yurda geldi. Bu sırada dışarıda toplanan bir grup ırkçı sloganlarla provokasyon girişiminde bulundu. (Evrensel)

PAYLAŞ