Bursa İl Örgütümüz Barış İçinde Yaşam Hakkı Kampanyası İçin Stand Açtı

Uzun süre stand çalışması yapması Valilik tarafından engellenen Bursa İl Örgütümüzün Eş Söcüsü Serdar Esen yaşanan süreci şöyle anlattı:

1 Eylül’de başlayan “Barış İçinde Yaşam Hakkı” kampanyası çerçevesinde, 21 Eylül 2016 tarihinde imza standı için Bursa Valiliği’ne başvuruda bulunduk. Ancak OHAL nedeniyle bu tür faaliyetlerin yasaklandığı yanıtı alındı. 1 Ekim 2016 tarihinde kapalı salonda “Darbeler ve Demokrasi” panelini yaptık. Panel için gelen Eş Sözcülerimizin de katılımı ile 1 Ekim için de stand başvurusu yaptık ama yine aynı yanıt alındı. Ardından Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ile görüştük, genel eş sözcümüzün geleceğini, en azından bir basın açıklaması yapmak istedğimizi söyledik. Yeni bir başvuru yapmamız istendi. Başvuru yaptık ama basın açıklamasına da izin alamadık.

Ekim ayı içinde Bursa’da olumlu-olumsuz pek çok gelişme oldu. Bu arada Vatan Partisinin stand açtığını öğrendik. Emniyet ile görüştük, Vatan Partisinin stand açtığını, bize izin verilmemesini kabul edemeyeceğimizi belirttik. Yeni bir başvuru yaparsak kendilerinin Valiliğe olumlu görüş bildireceklerini söylediler. 5 Kasım için başvuru yaptık. Ortam çok daha gergin olmasına karşın izin verildi.

5 Kasım C.Tesi için 15-17 saatleri arsı için izin aldık. Standımızı açtık, 6-8 kişi standda görev aldı. Bursanın en yoğun bölgelerinden birinde açılan stand da 75 dakikada 50 imza topladık. Ancak provakatör olduğunu düşündüğümüz kişilerin sataşmaları, etrafta birikmeye başlamaları sonucu bir olaya neden olmamak için standı erken topladık. Halkın tepkisi genelde nötr yada olumlu idi. Sadece 3-5 provakatör olay çıkarmak için sataşmada bulundu. Bu hafta stand açmayı düşünmüyoruz ama önümüzdeki hafta yeniden, başka bir bölgede stand açmayı planlıyoruz.

PAYLAŞ