Çiğdem Kılıçgün Uçar: Alevilerin mücadelesi bizim mücadelemizdir

 Eş Sözcümüz Çiğdem Kılıçgün Uçar; İstanbul Kadıköy’de gerçekleştirilen Dersim anmasına katıldı. 

Eş Sözcümüz Çiğdem Kılıçgün Uçar; HDK Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, İstanbul milletvekili adayları, HDP ve Yeşil Sol Parti yöneticileriyle birlikte İstanbul Kadıköy’de gerçekleştirilen Dersim anmasına katıldı. Dersim Katliamında yitirilenlerin anısına ağıtlar yakıldı, getirilen karanfiller denize bırakıldı. Konuşmasına Kurmanckî başlayan Uçar daha sonra Türkçe devam etti. Uçar, “Dersim Katliamını kara gün” olarak nitelendirdiklerini belirterek şunları söyledi:

“Şu soruyu sorarak başlamak gerekiyor. 4 Mayıs’ta başlayan bu katliam, bu tertele bu ülkeye ve bu ülke halklarına ne sağladı? Bu devletin üzerinde yükseldiği tekçilik bugün teklemeye başlamış durumda. Alevilerin inançları, yaşadığı bütün mekanlar Türkiye halkları açısından hak ve hakikate tekabül ediyor. Yok etmek istedikleri bu hak ve hakikatin kendisiydi. Geldiğimiz aşamada başaramadıklarını söylememiz gerekiyor. Katliamda yitirdiğimiz bütün canlarımızın ruhu Munzur’da, Dersim dağlarında ve ziyaretlerinde yaşıyor. Buradan yitirdiklerimize sesimiz ulaşsın diyoruz. Sizin kavganız, sizin mücadeleniz Dersim halkı başta olmak üzere bu katliamı kınayan herkes tarafından sahipleniliyor ve Dersim’in hakkı ve hakikati yerini buluncaya kadar devam edecek. 

Bu katliamı yapanlar açısından da bir travma. Birçok belgesel çekildi araştırma yapıldı. Bu katliamı gerçekleştirenler bile yaşadıkları travmayı uzun süre anlatmak zorunda kaldı. Bunu bir de yaşayanlar açısından düşünün. Türkiye’ye giydirilmek istenen tekçilik gömleği en çok Dersimlilerin mücadelesiyle yıkılmış durumda. Bugün Türkiye’de yaşayan bütün halklar ve inançlar bize dayatılan tekçilik karşısında çok güçlü bir mücadele yürütüyor. Biz Seyit Rıza’mızın akıbetinin, Alevi önderlerin mezarlarının akıbetinin açıklanmasını talep ediyoruz. Alevi halkının ve inancının mücadelesi bizim mücadelemiz. Hakikate ulaşana kadar bu hakikatin yürütücüsü olmaya devam edeceğiz.” 

Uçar ayrıca bugün, İstanbul’da Bağcılar Cemevi’ni ziyaret etti ve esnaf ziyareti gerçekleştirdi. 

4 Mayıs 2023

PAYLAŞ