Çılgın (!) Projenin ÇED Toplantısı Yapıldı

Arnavutköy Belediyesi Kültür Merkezi Toplantı Salonunda Kanal İstanbul Projesi için Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) Sürecinde Halk Katılım toplantısı 27.03.2018 günü saat 13.30’da başladı.
Yurttaşların, salonunun dolu olduğu gerekçesiyle toplantıya alınmamaları üzerine halk ve kolluk güçleri arasında gerginlik yaşandı.
Bu proje, İstanbul’da 4 ilçe sınırında 37 mahallede 373 bin hanede 996 bin kişiyi direkt olarak ilgilendirirken, Karadeniz, Trakya ve Marmara Denizi civar illerini de etki altında bırakacak.

Yaşam savunucuları olarak orada olan bizler, Prof. Dr. Beyza Üstün’ün sözcülüğünde toplantı başlangıcında usule ilişkin itirazlarımızı dillendirip ardından toplantıyı protesto ederek salona alınmayan halkla buluşup basın açıklamamızı yaptık.

Kente İhanet Devam Ediyor!

Toplantı Divan Başkanı’nın “provoke ediyorsunuz” diyerek sözünü kesme girişimine aldırmayan Prof. Dr. Beyza Üstün, yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Usulen yanlış yapıyorsunuz. Burası halkın buluştuğu bir yer değil. Dolayısıyla katılımı hiç olamaz. İki nedenle. Danıştay aldığı kararlarda şunu söyler: Bu yapılacak olan projenin yapıldığı yerler de dahil olmak üzere etkilenen herkese haber vermek zorundasınız. Usulen yanlış yapıyorsunuz. Buranın halkı yok burada. Bu kanal, İstanbul’u ilgilendiriyor, bu kanal, halkı ilgilendiriyor. Sadece Arnavutköy’ü değil, Küçükçekmece’yi değil Danamandra’yı değil… Yaptığınız suçtur.”
Üstün’ün konuşması toplantıya katılan çok sayıda kişi tarafından alkışlanırken; Divan Başkanı’nın “provoke” sözünden feyz alan bir grup, yaşam savunucularına “çapulcular” diye seslendi.

Yıkımın ÇED’i olmaz!

Toplantıyı protesto ederek dışarı çıkan bizler, toplantıya alınmayan halkla buluşarak bu projenin yıkım olduğunu daha gür sesle kamuoyu ile paylaştık ve gerçek halk bilgilendirme toplantısının 28.03.2018 günü 12.30’da Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde yapılacağını ve tüm halkımızın davetli olduğunu söyledik.

Basın açıklamasında konuşan yerelde ikamet eden bir yurttaş, “Ömrü boyunca burada oturduğu halde salondaki insanların çoğunu hiç tanımadığını, ilk kez bu toplantıda gördüğünü, bu yıkıma izin vermeyeceklerini” söyledi.
Toplantı salonuna alınmayan Sazlıbosna Muhtarı ise “Bu nasıl ÇED raporudur. Biz bu raporu kabul etmiyoruz. Böyle bir rapor olmaz. İçerideki insanlar dışarı çıksın ve burada oturan gerçek insanlar içeri girsin. Bu toprakların sahipleri içerde olacak. Biz bu raporu kabul etmiyoruz. Bunu tüm Türkiye duysun. Sazlıbosna Köyü Muhtarı olarak halkımla birlikte buradayım ve içeri alınmıyorum” dedi.
Toplantı ve basın açıklamasına Yeşil Sol Parti Eş Genel Sözcüsü Eylem Tuncaelli, PM üyeleri Emre Pekgönenç, Kemal Tuncaelli, İstanbul İl Eş Sözcüleri Yasemin Kipkurt ve Cengiz Şanlı katıldılar.
Toplantıya katılan yaşam savunucuları arasında TMMOB İKK, Kuzey Ormanları Savunma, Kent Savunma, Politeknik ve daha birçok ekoloji hareketi vardı.

PAYLAŞ