Çözüm Savaşa Karşı Barış Eksenidir!

Türkiye tarafından Cerablus’a, IŞİD hedeflerine yönelik başlatılan askeri harekâttan ve harekâtın hedeflerinden kaygılıyız. Türkiye’nin kendisini tehdit eden IŞİD’e yönelik kendi sınırları içerisindeki mücadelesinin meşru olduğunu, IŞİD’in bölgeden temizlenmesinin zaruri olduğunu kabul etmekle birlikte, hükümetin herhangi bir askeri harekâtla kendi sınırları ötesindeki müdahalesinin barışı getirmeyeceğini biliyoruz.

Türkiye IŞİD ile mücadele adı altında, sınır hattımızda başta Kürtler olmak üzere, bölgenin yerleşik halkları ve onların siyasi iradesini yok sayan ve bertaraf edilmesi gereken tehlike olarak gören bir strateji uygulamamalıdır.

Türkiye sınır hattında kendisini hedef alan IŞİD’e karşı mücadelesini Suriye iç savaşına dahil olarak sürdürmemelidir. Suriye’nin toprak bütünlüğünü de, nasıl bir gelecek kuracağını da Suriye halkları karar vermelidir.

Türkiye hükümetinin başından beri kendi iç barışını Suriye politikası üzerinden gözden çıkarmış olmasına, savaş politikalarıyla hareket etmesine ve Suriye iç savaşına müdahil olarak savaş bataklığına girmesine karşıyız.

Yeşil Sol Parti olarak;

Türkiye’nin sınırlarının güvenlikli hale getirilmesinin, bölgedeki güçler arası savaşın ülkemizde sebep olduğu bombalı saldırılar karşısında önlem alınabilmesinin yolunun, dış politika ve iç politikada sorunlar karşısında barış siyasetini güçlü kılmaktan geçtiğini düşünüyor ve Türkiye’nin içeride ve dışarıda savaş politikalarından uzak, barış politikalarıyla tutum almasının gerekli olduğunu ifade ediyoruz.

Türkiye’nin bölgesel sorunları çözüme kavuşturulup, Suriye iç savaşının sonlandırılması için barış eksenli ve bölge halklarının özgür, demokratik geleceğine katkı sunacak bir siyasete ihtiyacı olduğunu biliyor ve tavrımızı savaştan değil, inadına barıştan yana koyuyoruz.

24 Ağustos 2016
Eylem Tuncaelli – Naci Sönmez
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüleri

PAYLAŞ