Darbelere Karşı Sesimizi Yükseltiyor ve Mücadelemizi Sürdürüyoruz!

12 Eylül 1980’de darbe ile yönetime el koyan ordu, meclisi, sendikaları, demokratik kitle örgütlerini ve siyasi partileri kapattı. Demokratik bir geleceğin inşasını olanaksız kılmak isteyen askeri cunta ülkede iyiden ve güzelden yana olanı da tahrip etti. Bu dönem katmerleşen baskı ve zulüm politikaları ülke tarihi üzerinde kara bir leke olarak hala durmaktadır.

12 Eylül binlerce insan için baskı, işsizlik, gözaltı, tutuklama, işkence, hukuksuz yargılama, cezaevi ve idam demekti. Biz ne Erdal Eren’i, ne Necdet Adalı’yı, ne Mustafa Özenç’i, ne de Veysel Güney’i unuttuk. Yargısız infazlarda katledilen, gözaltında kaybedilen binlerce insan için hala mücadelemiz sürüyor. Adalet arayışımızın son 23 yıldır en yakın tanığı Galatarasay Meydanı’dır ve o meydan Cumartesi Anneleri ile anılmaya devam edecektir.

12 Eylül faşist darbesi sadece insanlar için baskı, zor ve işkence değildi. Doğa tahribatında kural tanımazlık da bu dönemde başladı. Türkiye 38 yıldır 12 Eylül darbesinin çizdiği sınırları aşamadığı gibi aksine daha da kurumsallaştıran, izlerini silmeyi daha da zorlaştıran tekçi, antidemokratik bir yönetim ile karşı karşıya kaldı.

15 Temmuz darbe girişimine karşı toplumda beliren demokrasiye ve sivil siyasete sahiplenme iradesi iktidar tarafından heba edildi. Darbelere kimin gerçekten karşı olduğu, kimin fırsata çevirdiği görüldü. OHAL döneminde darbe dönemlerinin hukuk tanımaz uygulamalarının yapıldığını, darbe zihniyetinin “sivil” iktidar tarafından da sürdürüldüğünü gördük.

Seçim sonuçlarının tartışmalı olduğu, siyasetçilerin hapishanelerde olduğu, yargının bağımsızlığını yitirdiği, aydınların, akademisyenlerin tutuklu olduğu, binlerce kamu emekçisinin bir gecede işsiz bırakıldığı, televizyonları-gazetelerin kapatıldığı, seçilmiş belediye başkanları yerine atanmışların getirildiği, içerde ve dışarda savaş politikalarının sürdürüldüğü günleri yaşamaya devam ediyoruz.

12 Eylül’e darbesine karşı ilk günden direnen ve demokrasi mücadelesi veren güçlerin mirasına sahip çıkarak, tüm darbelerle ve darbenin devamlılığını sağlayan tüm kurumlar ve zihniyetle mücadele ediyoruz. Demokrasi, özgürlük, eşitlik ve barış ve ekoloji mücadelesi veren tüm güçlerle birlikte darbeci zihniyetle hesaplaşma mücadelesini sürdüreceğiz.

Eylem Tuncaelli – Naci Sönmez
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi
Eş Genel Sözcüleri

PAYLAŞ