Dünya Öğretmenler Günü Kutlu Olsun! Yaşasın Örgütlü Mücadele!

5 Ekim, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO ve ILO tarafından 1994 yılında Dünya Öğretmenler Günü olarak ilan edilmiştir.
Ülkemizde ise öğretmenler 5 Ekim’i ihraçlar, açığa almalar, gözaltı, tutuklama, soruşturma ve sürgün gibi anti demokratik uygulamalar ile karşılıyor. Evrensel haklarını kullanan binlerce öğretmen sendikal faaliyetlerinden ötürü cezalandırılırken “Çocuklar ölmesin, sessiz kalmayalım” diyen öğretmenimiz de bu talebi nedeniyle yargılanıp cezalandırılıyor.
Bugün, toplumun tamamını ilgilendiren eğitim alanına yönelik çok yönlü saldırı ve tehditlerin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz.
Kamusal olanın yok edildiği bu günlerde eğitim alanı gibi çok önemli bir alanda çalışan öğretmenlerde güvencesiz çalıştırılmak istenmektedir. Okullarda öğretmen açığı olmasına rağmen binlerce öğretmen hala atanmayı bekliyor. Yıllarca diğer öğretmen arkadaşları gibi çalışan binlerce sözleşmeli öğretmen iş güvencesi bekliyor. Siyasi iktidar ise kamuda güvencesiz çalışmayı hakim kılmak için kamu personel rejiminde değişiklik yapmak istiyor. Öğretmenlere sendikasız ve güvencesiz çalışma dayatılıyor.
Tüm bunlar olurken bir yandan da çağdaş ve bilimsel eğitim anlayışına açıkça meydan okunuyor. Siyasi iktidar biat eden, sorgulamayan, eleştirmeyen, üretmeyen, yaratıcılıktan yoksun bir nesil yaratmak için bilim dışı ve yaşadığımız zamanın gerisindeki eğitim anlayışıyla ülkenin geleceğini karartmak istiyor.
Siyasi iktidar kamusal olan ne varsa parçalarken piyasacı eğitim anlayışı ile özel okulları pof poflarken buralara gidemeyen yoksul ailelerin çocuklarına imam hatipleri dayatıyor.
Yaşanılan bu keşmekeş içinde MEB, yıllardır yaptığı değişikliklerle eğitim sistemini yap-boz tahtasına çevirmeye devam ediyor. Son olarak TEOG’un kaldırılması ve sonrası yaşanan tartışmalar öğrenci ve velileri derin endişeye sevk etti. Yerine ne getirileceği belli olmadan plansız ve programsız atılan adımlar eğitimde kaos yaratmaya devam ediyor. Bakanlığın kendi hazırlattığı, dağıtıp toplattığı ve her yeni dağıtılan kitabın içeriğinin daha da kötü olduğu kitaplar gündemimizden düşmüyor.
Yeşil Sol Parti olarak, dayatılan her türlü haksız ve hukuksuz uygulamanın eğitim ve bilim emekçilerinin birleşik, örgütlü mücadelesiyle kırılabileceğine inanıyor, yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen öğretmenlerimizin, eğitim ve bilim emekçilerinin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz.

Eylem Tuncaelli – Naci Sönmez
Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri

PAYLAŞ