Bu Düzen Kadınlarla Değişecek

Yeşil Sol Parti Genel Eş Sözcüsü Eylem Tuncaelli: “Soluduğumuz hava için, içtiğimiz su için, baskıya, zulme karşı direnişin bayrağını dalgalandıran tüm kadınlar için önümüze koydukları o barajları yıkıp geçeceğiz. Barış da, özgürlük de, adalet de, demokrasi de biz kadınlarla gelecek” dedi.

Yeşil Sol Parti Genel Eş Sözcüsü Eylem Tuncaelli 24 Haziran seçimleri öncesinde 3 gün boyunca İzmir’de HDP’nin kadın seçim bürosu açılışları ile Yeşil Sol Parti’nin seçim çalışmalarına katıldı.

İzmir HDP’nin kadın seçim bürolarının açıldığı Karabağlar, Gaziemir ve Konak Çimentepe’deki etkinliklere katılan ve kadın dayanışmasını büyüten Eylem Tuncaelli, HDP Genel Eş Sözcüsü Pervin Buldan’ın da katıldığı Çimentepe’deki kadın seçim bürosu açılışında kadınlara hitap etti.

Her zaman olduğu gibi 24 Haziran seçimleri öncesinde de kadınlara çok iş düştüğüne dikkat çeken Tuncaelli, 24 Haziran’da kadınların ötekileştirilenleri sandığa gömmek isteyenlere en güzel cevabı vereceğini söyleyerek “ Biz kadınları sokakta görmek istemiyorlar, bedenimiz irademiz, emeğimiz üzerinde ahkam kesmeye kalkıyor, pembe otobüs gibi saçmalıklarla toplumdan izole etmeye çalışıyorlar. Ögürlük taleplerimiz arttıkça da cezaevlerinde bizleri dört duvar arasında hapsetmeye yelteniyorlar. Oysaki biz kadınlar, OHAL’de ve herhalde sokakları dolduranlarız. Meydanlar bizim şarkılarımız, türkülerimiz, bizim sesimizle şenleniyor. Hiçbir cezaevi yok ki bizi, düşüncelerimizi, irademizi, taleplerimizi duyulmaz kılsın.” şeklinde konuştu.

Kadınların kimi zaman iş yerindeki yangınlarda, kimi zaman servis aracının içinde sel sularına kapılarak, kimi zaman da en yakınları tarafından sürekli öldürüldüğünün altını çizen Yeşil Sol Parti Genel Eş Sözcüsü Eylem Tuncaelli “Kadın cinayetleri sürekli artarken, çocuklarımız istismar tehditi altındayken iktidar ne yapıyor?” diye sordu.

Konuşması sık sık alkışlarla zılgıtlarla kesilen Tuncaelli iktidarın OHAL varken grevleri nasıl erteledikleri ile övünme yüzsüzlüğünü gösterebildiğine vurgu yaptı ve 24. gününde olan Flormar kadın direnişini selamladı.

SÖMÜRÜ HEM EMEK HEM DOĞAYA
Sömürünün sadece emek üzerinden olmadığına doğada da ciddi bir sömürü olduğuna vurgu yapan Tuncaelli “Tüm bu gelişmelerde ön sıralarda sürekli kadınlar var. Karadeniz’de sarı yazmalılar, Samistal Yaylasında yeşil yola. Gerze’de termik santrale, Cerattepe’de iş makinelerine, Bergama’da Gaziemir’de yaşam alanlarını yok edenlere karşı duranlar hep kadınlar. Sur’u Hasankeyf’i terketmeyenler, beyaz tülbentleriyle barışı savunanlar, her cumartesi kayıplarının akibetini soran hep kadınlar!” dedi ve “Bizim tüm bu kadınlara bir sözümüz var. Bu düzeni değiştirme sözümüz var. Düzen kadınlarla değişecek. Soluduğumuz hava için, içtiğimiz su için, baskıya, zulme karşı direnişin bayrağını dalgalandıran tüm kadınlar için önümüze koydukları o barajları yıkıp geçeceğiz. Barış da, özgürlük de, adalet de, demokrasi de biz kadınlarla gelecek” şeklinde konuştu.

 

Tuncaelli sözlerini “Bu nedenle eşit temsiliyet diyoruz. Bu nedenle parlamentodaki kadın vekil sayısı artmalı diyoruz. Bu nedenle de önümüzdeki 17 günde gece gündüz çalışmalıyız. Şairin dediği gibi ‘henüz vakit varket gülüm’. Sokak sokak, ev ev dolaşmalı bir oy HDP’ye bir oy Demirtaş’a demeliyiz”
Çimentepe’deki açılışta Tuncaelli’nin ardından HDP Genel Eş Başkanı Pervin Buldan söz aldı.

PAYLAŞ