Barış isteyen 11 kişi hakkında 8 yıl hapis istemiyle dava açıldı

Eş Genel Sözcülerimiz Eylem Tuncaelli ve Naci Sönmez’in de aralarında bulunduğu barış isteyen 11 kişi hakkında 8 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, ev aramasında bulunan kitapları, sosyal medya paylaşımlarını suç delili sayarak hazırladığı iddianamede, Yeşiller Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Eş Genel Sözcüleri Eylem Tuncaelli ve Naci Sönmez, HDK Eş Sözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, HDP Eski Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Ahmet Kaya, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanvekili Fadime Çelebi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Hacer Özdemir, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Eş Sözcüsü Kezban Konukçu Kok şüpheli bulundu.

Eş Sözcülerimiz savcılıkta verdikleri ifadede “Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüleri olarak Partimizin tüzüğü gereği barışı savunmakla yükümlü olduklarını, anılan basın metninin barış taraflı ve savaş karşıtı niteliğinde bir belge olduğunu, açıklamada herhangi bir kesimin diğer kesime karşı kin ve düşmanlığa tahrik edici ibareler bulunmadığını, asıl kast edilenin barış olduğunu, partinin demokratik siyaset zemininde faaliyet yürüttüğünü, sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarda savaş karşıtı ve barış yanlısı olduklarını belirttiklerini, teknik inceleme ile whatspp görüşmelerinden edinilen belgelerin parti etkinliklerine dair olduğunu, kanıt olarak konulan fotoğrafların yasal eylemlerde çekilmiş olduğunu, kanıt diye sunulan belgelerin hiçbirinde suç unsuru olmadığını, partinin programatik metninde yer alan ilkelerin her platformda dillendirileceğini aksinin parti suçu sayılacağını” söylemişlerdir.

Eş Sözcülerimizin adli denetim kontrolü ve yurtdışı yasağına karşı iki kez itiraz edilmiş, ancak her iki başvuru da rededilmiştir. 9 siyasi parti/yapının temsilcilerinin her hafta imza atma zorunlulukları ve yurtdışı yasakları, Onur Hamzaoğlu ve Fadime Çelebi’nin tutuklulukları devam etmektedir.

PAYLAŞ