Eş Genel Sözcümüz Çiğdem Kılıçgün Uçar: “Paris saldırısı Kürtlerin dünyaya mal olan mücadelesine dönük bir saldırıdır”

Bursa İl Olağanüstü Kongresine katılan Eş Genel Sözcümüz Çiğdem Kılıçgün Uçar geniş katılımdan dolayı kurum temsilcilerine ve delegasyona teşekkür etti. Toplantı, Fransa’nın başkenti Paris’te Ahmet Kaya Kültür Merkezi’ne düzenlenen ırkçı saldırı nedeniyle hayatını kaybeden Kürtlerin anısına saygı duruşunda bulunularak başladı.

Eş Genel Sözcümüz Çiğdem Kılıçgün Uçar, genel siyasi durumu değerlendirdi ve paris’de yaşanan saldırı hakkında konuştu.

Eş Genel Sözcümüz Çiğdem Kılıçgün Uçar

“Kürtler bulunduğu her ülkede belli sınırlarla karşı karşıya kalıyor”

Kürtlerin bulundukları her ülkede ana diline, örgütlenmesine ve varlığına yönelik sınırlamalarla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Çiğdem Kılıçgün Uçar, şöyle konuştu:

“İçinde bulunduğumuz zaman dilimi belki Paris katliamından bahsettiğimiz ama bunun da ötesinde aslında Maraş katliamının yıldönümündeyiz. Roboski katliamının yıldönümüne sayılı kalan günlerdeyiz. Geçirdiğimiz yüzyıllık süreçte ne yazık ki katliamların anılması bitmiyor. Dün Paris’te bir katliamla karşı karşıya kaldık. Tabii bu katliamla ilgili birçok şey söylenip yazılmaya başladı. Kürtlerin katledilmesinden öte orada yaşanan olaylara dönük tartışmalar yürütüldü. Şunu söylemekte fayda var, Kürtler bulunduğu her ülkede belli sınırlarla karşı karşıya kalıyorlar. Ana dillerinde sınırlama vardır, varlıklarına sınırlama vardır, örgütlenmelerine sınırlama vardır. Sınırsız olan tek şey, Kürde yönelik şiddet ve ölümdür. Bu ister Kuzeydoğu Suriye’de olsun ister Türkiye’de olsun isterseniz Fransa’da, Almanya’da olsun. Ne yazık ki ortak devlet aklının Kürtlerle kurduğu ilişki, Kürt gerçekliği karşısındaki konumlanışı değişmedi.”

“Paris saldırısı Kürtlerin dünyaya mal olan mücadelesine dönük bir saldırıdır”

Yaşanan saldırının planlı ve organize bir eylem olduğunu ifade eden Uçar, belirli dönemlerde düzenlenen söz konusu saldırıların Kürtlerin uluslararası mücadelesine ve ulus devlet paradigmasına alternatif yaratabilme gücüne dönük bir saldırı olarak nitelendirilmesi gerektiğini aktardı:

“Katliamı gerçekleştiren kişiyle ilgili özelliklere hiç bakmaksızın bunun ne kadar planlı, ne kadar organize olduğu bizim için belirleyicidir. 2013 yılında gerçekleşen katliamda dikkatinizi çekeceğim şey aslında Türkiye’nin 2012 ve 2014 yılları arasında içine girmiş olduğu çözüm ve müzakere süreciydi. Tam da aslında silahların devre dışı bırakılacağına kadar giden süreçte oldu. Katil zanlısı olarak bildiğimiz Ömer Güney’in sonraki zamanlarda zaten MİT ilişkisi ortaya çıktı. Bu saldırılar Kürtlerin varlığına, Kürtlerin taleplerine dönük saldırılardı. Dolayısıyla bugün Paris’te gerçekleşen saldırıyı da bir ırkçı saldırı değil, tam tersine Kürtlerin dünyaya mal olan mücadelesi, ulus devlet paradigmasına ve mevcut sisteme alternatif yaratabilme gücüne dönük bir saldırı olarak ele almak durumundayız.”

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Bursa İl Örgütümüzün 3’üncü olağanüstü kongresi gerçekleştirildi. İl eşsözcülüğü görevine Mediha Azra Güllüpınar ve Yüksel Akgün seçildi.

2023 yılında yapılacak olan genel seçim öncesinde yönetimi güçlendirmek isteyen Yeşil Sol Parti Bursa İl Örgütümüz, Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) yerleşkesinde olağanüstü kongre toplantısını gerçekleştirdi.

İl Eşsözcümüz Kemalettin Yıldız,yapmış olduğu açılış konuşmasında “20 yıllık iktidarınızda bu ülkeyi cehenneme çevirdiniz, cehenneminizde siz de yanacaksınız” dedi.

AKP-MHP iktidarının Türkiye’yi bilerek ve isteyerek her alanda derin krizlerin yaşandığı bir ülke haline getirdiğini söyleyen Yıldız, Yeşil Sol Parti’nin yurttaşların eşit koşullarda yaşadığını hissettiği ve ‘tanınma adaleti’nin sağlandığı demokratik bir ülke talebi olduğunu belirtti.

Kemalettin Yıldız, konuşmasında şunları kaydetti:

“Ülkemiz çok kültürlü, çok kimlikli bir ülkedir. Ülkemizin temel sorunlarının tekçi bir bakış açısıyla çözülemeyeceğini biliyoruz. Bu geleneksel devlet politikası yüzünden tarihimiz katliamlar tarihi olmuştur. Bu acıların yaşanmaması için faşizan politikalardan vazgeçilmelidir. Farklı inançlar üzerindeki baskılar durdurulmalıdır. Alevilerin eşit yurttaşlık, cemevlerinin ibadethane statüsüne alınması talebi bizim de talebimizdir. Farklı diller ve özellikle Kürtçe üzerindeki baskılar kaldırılmalıdır, dil olarak tanınmalıdır. Biz Yeşil Sol Parti olarak, tanınma adaleti sağlanmalıdır diyoruz. Tanınma adaleti olmadan eşit yurttaşlar olarak yaşamamız mümkün değildir. Tüm farklılıklarımızı zenginlik olarak kabul ediyoruz. Birbirimizi böyle kabul ediyoruz ama bugün Kürt halkı, Alevi toplumu, Müslüman olmayanlar, LGBTI+ bireyler, farklı olan hiç kimse kendisini eşit yurttaşlar olarak hissetmemektedir. Ey iktidar ekleyenler, 20 yıllık iktidarınızda bu ülkeyi cehenneme çevirdiniz, cehenneminizde siz de yanacaksınız. Gideceksiniz, çok yakındır.”

Bursa il eşsözcülerimiz değişti

Kongrede Yeşil Sol Parti’nin mevcut İl Eşsözcüleri Meral Yalnızca ve Kemalettin Yıldız’ın aday olmadıkları kongrede  Mediha Azra Güllüpınar ve Yüksel Akgün İl Eşsözcüğüne seçildi.

İl Yönetim Kurulu; Mediha Azra Güllüpınar, Yüksel Akgün, Filiz Önen, Kemalettin Yıldız, Aynur Yılmaz, Metin Kılıç, Nursen Subaşı, Volkan Dursun, Muhammet Emin Çağlayan, Mehmet Koç, Mediha Özdemir, Ahmet Okumuş ve Rahmi Yüzüak isimlerinden oluştu.

İl Disiplin Kurulunda ise Ahmet Serdar Esen, Ruşen Çaçan, Mazlum Taş isimleri yer aldı.

PAYLAŞ