Eş Sözcüler

Eylem Tuncaelli: eylem.tuncaelli@yesilsolparti.org

Eylem Tuncaelli

ÖZGEÇMİŞ

1975 yılında İstanbul’da doğdu. 1999 yılında çevre mühendisliği bölümünden mezun oldu.

İlk gençlik yıllarından itibaren özgürlük, eşitlik, hak ve adalet mücadelesi içinde yer aldı. Ekoloji mücadelesi ile de lise yıllarında Bergama Direnişi ile tanıştı. Üniversite yıllarında insan hakları savunucularından biri olarak mücadeleye devam etti.

2000 yılından bu yana TMMOB içerisinde örgütlü. 2004-2010 yılları arasında Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı olarak görev üstlendi. Örgütlenme, su hakkı, kadın mühendisler vb birçok komisyonda halen çalışmakta.

Su hakkı, barınma hakkı, ulaşım hakkı, kent ve kentli (engelli, çocuk, kadın, genç, yaşlı) hakkı, antinükleer, küresel iklim krizi, hayvan özgürlüğü ve HES karşıtı mücadelelerde yer alan TUNCAELLİ, birçok farklı platform, yapı adına ulusal ve uluslararası düzeyde temsiliyet görevleri üstlendi.

Kurucu üyelerinden olduğu Yeşil Sol Parti’nin 2012 -2016 yılları arasında Parti Meclisi üyeliği yaptı. 2 Nisan 2016 tarihinde gerçekleşen Yeşil Sol Parti Konferansında Eş Sözcülük görevine getirildi. 2 Aralık 2018 günü yapılan Yeşil Sol Parti 2. Olağan Kongresinde yeniden Eş Sözcülüğe seçildi.


Sinan Tutal: sinan.tutal@yesilsolparti.org

Sinan Tutal

ÖZGEÇMİŞ

1962 yılında İstanbul’da doğdu.1984 yılında Makina Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını İşletme-Üretim yönetimi üstüne yaptı. Doktorasını Siyaset bilimi-Uluslararası ilişkiler üstüne yaparken, bitirme tezi aşamasında programı bıraktı.

Gençlik yıllarından itibaren eşitlik, özgürlük, emek ve bir başka Türkiye mücadelesi içinde yer aldı.12 Eylül döneminde tutuklandı ve bir süre cezaevinde kaldı. Demokratik Tekstil İşçileri Sendikası’nda örgütlenme ve eğitim işlerinde görev aldı. 90’lı yıllarda TMMOB Makina Mühendisleri Odası, İstanbul Şube yönetiminde yer aldı.

Daha sonrasında ÖDP kurucusu olarak, Bağcılar İlçe Başkanlığı, İstanbul İl Sekreterliği, İl Başkanlığı ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2000 yılında F-tipi cezaevine geçiş sürecindeki direnişte yer aldığı için tutuklandı.

2009 yılında parti içinde ağırlıklı Kürt sorunu ve politika yapma tarzı üzerinden yaşanan fikri uyuşmazlık nedeniyle partiden ayrılan ekiple EDP’nin kuruluşunda yer aldı. İstanbul İl Başkanlığı ve Parti Meclisi üyeliği yaptı.

2012 yılında EDP ile Yeşiller partisinin birleşme sürecinde bulundu ve Yeşil Sol Parti’nin kurucusu oldu. Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulunda yer aldı.

Yeşil Sol Parti’nin 2 Aralık 2018 tarihinde yapılan 2.Olağan Konferansında Eş Sözcülüğe seçildi.