Eş Sözcüler

Çiğdem Kılıçgün Uçar

1978 Erzincan doğumlu.

İlk, orta ve lise öğrenimini Erzincan’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi bölümünden 1999 yılında mezun oldu.
Siyasete aktif olarak 1999 yılında HADEP Bakırköy ilçe örgütünde başladı. İstanbul’da bir dönem öğretmenlik yaptı.

Demokratik Toplum Partisi’nde uygulanan eş başkanlık sisteminin, 2009 yılında il bazında İstanbul’da uygulanması ile ilk İl Eşbaşkanı olarak seçilldi. DTP kapatılınca aynı görevi 2011 yılına kadar Barış ve Demokrasi Partisi İstanbul İl Eş Başkanı olarak yürüttü. 22 Haziran 2014 tarihindeki HDP 2. Olağanüstü Kongresi’nde PM üyesi olarak seçildi.

HDP PM üyeliğinden sonra Halkların Demokratik Kongresi Genel Meclis üyeliği ile Halklar ve İnançlar Meclisi’nde çalışmalarını yürüttü. Sultangazi Kadın Dayanışması girişimi kuruluş çalışmalarında yer aldı.

Yeşil Sol Parti’nin 16 Ekim 2022 tarihinde gerçekleşen 2. Olağanüstü Kongresi’nde İbrahim Akın ile birlikte Eş Sözcü olarak seçildi.

İbrahim Akın

1961 Uşak doğumlu. 

Evli ve iki kız babası. Lise mezunu ve emekli. 12 Eylül Darbe sürecinde 1981 yılında ağır yaralı olarak gözaltına alındı.86 gün süren ağır işkence ve sorgunun ardından, 7 yıla yakın cezaevinde kaldı. Cezaevi sonrası kısa süre yaşamını Uşak’ da sürdürdü. Uşak’ da  İnsan Hakları Derneğinin kurulmasına öncülük edenler arasında yer aldı. 1989 yılında İzmir ‘e yerleşti halen İzmir’de yaşamaktadır.

İzmir ‘e yerleştikten sonra İnsan Halkları Derneği ve Halkevleri çalışmaları içinde yer aldı. Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf  ve Dostluk ve Yardımlaşama Vakfı Kurucusu oldu. İzmir de Yerel seçimlerde bağımsız aday çalışması, “İzmir Birlikte Başaracağız Platformu“  ortak  aday çalışması aktif olarak yer aldığı kolektif çalışmalar arasındadır.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi ( ÖDP) İzmir İl Başkanlığı ve Parti Meclisi üyeliği yaptı. Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) kurucu ve MYK üyeliği sonra da Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi kurucu üyeliği ve MYK üyeliği görevlerinde bulundu.

Bu süre içerisinde birleşik ortak mücadele zeminimiz olan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) genel Meclis üyeliği yaptı. 7 Haziran ve 1 Kasım genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir 2.bölge milletvekili adaylığı ve iki dönem HDP Parti Meclisi üyeliği görevlerinde bulundu. İzmir Düşünce Topluluğu ve  Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) sorumluluk aldığı ve çalışmalarına katıldığı platformlar arasındadır. 22-23-24 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen Yeşil Sol Parti  Konferans ve Kongre’sinde Ayşe Erdem ile birlikte Genel Eş Sözcülüğü görevini üstlenmiştir.

16 Ekim Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen Yeşil Sol Parti 2. Olağanüstü Kongre’sinde Çiğdem Kılıçgün Uçar  ile birlikte Eş Sözcülüğü olarak seçildi.