Eş Sözcümüz Eylem Tuncaelli ‘Kadınlar birlikte güçlü’ mitingine katıldı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında 8 Mart Kadın Platformu tarafından Bakırköy de ‘Kadınlar birlikte güçlü’ sloganıyla bir miting düzenlendi. Mitinge Eş Sözcümüz Eylem Tuncaelli de Yeşil Sol Kadınlar ile birlikte katıldı.

Sabahın erken saatlerinde Dikilitaş’ta bir araya gelen kadın örgütleri, İncirli Caddesi üzerinden Bakırköy Özgürlük Meydanı’na yürüdü.

Kortejde ve alanda, ‘partili cumhurbaşkanlığı’nı esas alan anayasa değişikliği referandumu gündemdi. Hayır vurgusu ön plana çıktı.

İstanbul 8 Mart Kadın Plaftormu’nun açıkması Türkçe ve Kürtçe olarak okundu.

Açıklamada, anayasa değişikliğiyle kadınların hak ve kazanımlarının ellerinden alınmaya çalışıldığı savunularak, “Olağanüstü halli, savaşlı, bombalı ve krizli bir ortamda ‘Tüm yetkiyi bana verin’ diyen ‘tek adam’a, ’15 yıl yeter, bin kere Hayır’ diyoruz. Biz kadınlar; kadın dayanışmasından aldığımız güçle bize dayatılmak istenen köle düzeninize karşı çıkıyor, isyan ediyor ve kendi emeğimizle kurduğumuz yaşamı kimseye teslim etmeyeceğimizi haykırıyoruz” dendi.

Yüksekdağ: Hayır, başka bir dünya inşa edeceğiz

Tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da alana mesaj gönderdi.

‘Faşizmi ve tekçi anlayışı yıkacak olanın kadınlar olacağını söylerken’ propagada yapmadıklarını ifade eden Yüksekdağ, kadınların ‘Hayır’ın ‘doğal örgütleyicileri’ olduğunu ifade etti.

Yüksekdağ, bugün kadınların yapması gerekenin ‘direnme, reddetme ve kendi alternatifini inşa etme iradesini herkese yaymak’ olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “İşte, önümüzdeki bu 8 Mart’ta da, 1000 yıllara dayanan bu gücümüzü, yani reddetme gücümüzü, tüm meydanlarda, alanlarda, sokaklarda egemenlerin yüzüne bir kez, bin kez daha, milyonlarca kez daha haykıracağız: ‘Hayır.’ Biz, başka dünya inşa edeceğiz.”

Tuncel: Kadın dayanışmasına her zamankinden çok ihtiyaç var

Tutuklu DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel de mitinge gönderdiği mesajında, 8 Mart’ı her zamanki gibi yüksel bir moral ve coşkuyla karşıladıklarını aktardı.

Cinsiyetçi politikalara karşı durmanın özlemini duydukları dünyayı kurmak açısından önemli olduğunu vurgulayan Tuncel, şu mesajları verdi: “Kadın katliamlarının, kadına yönelik şiddetin sistematik hale getirildiği bir dönemde, kadınları yaşamın tüm alanlarında sesini yükseltmesine, kadın dayanışmasını yükseltmesine her zamankinden çok ihtiyaç var.”

HDP’li Kerestecioğlu: ‘Hayır’ demek bir başlangıç

Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda toplanan kitleye seslenen HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, kadın haklarını zorluklarla kazandıklarını, hiç kimsenin bu hakları ellerinden alamayacaklarını söyledi.

Kerestecioğlu, referandumdan Türk, Kürt, Rum, Ezidi, Çerkes, tüm kadınların hep birlikte daha güçlü olarak çıkacağını belirterek, ‘Hayır’ demenin bir başlangıç olacağını anlattı.

Kerestecioğlu, “Ondan sonrasında tüm mahallelerde, her alanda yine meclislerimizi, birlikte kampanyalarımızı örgütleyeceğiz. Artık bir kez ‘Hayır’ dedikten sonra hayatımız boyunca ‘Hayır’ demekten asla ama asla vazgeçmeyeceğiz. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” dedi.

PAYLAŞ