Eş Sözcümüz Eylem Tuncaelli’nin 22-25 Mart Almanya ziyareti

Yeşil Sol Parti Almanya üyelerimizin hazırladığı program, 22.03.2017 – 25.03.2017 tarihleri arasında Eş Sözcümüz Eylem Tuncaelli, PM üyelerimiz Rauf Uluç, Recep Demirci, Uluslararası İlişkiler Temsilcimiz Yasemin Kipkurt’tan oluşan heyet ile gerçekleştirilmiştir.

Bu programın hazırlanmasında Yeşiller Partisi Berlin Eyaleti ile görüşmelerin ve işbirliklerinin sağlanmasında yoğun emeği geçen Berlin Eyalet Milletvekili Fatoş Topaç ve Yeşiller Partisi üyesi Deniz Yıldırım programın her anında bizlerle olmuş, partimiz temaslarını kolaylaştırmıştır.

22.03.2017 tarihinde 9.30 – 11.30 saatleri arasında Heinrich Böll Vakfı’nda yapılan görüşmeye ABD, Avrupa ve Türkiye faaliyetlerinden sorumlu Sergey Lagodinsky, Türkiye temsilcisi Kristian Brakel, Alman Yeşiller Partisi’nden Parlamenter Fatoş Topaç ve Deniz Yıldırım, Partimizi temsilen Eylem Tuncaelli, Ömer Tulgan, Rauf Uluç, Recep Demirci ve Yasemin Kipkurt katılmıştır.

Partimiz hakkında kısa bir bilgilendirme yapılmış, gerek Almanya gerekse Türkiye’de birlikte yapılabilecek işler üzerine konuşulmuştur.

İhraç edilerek Berlin’de yaşamak zorunda bırakılan akademisyenlerin durumları hakkında konuşulmuş, bu insanların burs ve iş olanakları üzerinden fikir alışverişinde bulunulmuştur.

Türkiye’deki mültecilerin yaşam standartlarının iyişeltirilmesi, bulundukları ortama uyum süreçlerinin hızlandırılması konusunda birlikte adımlar atılmaya, Yeşil Sol Parti Gaziantep İl Yürütme Kurulu ile bir program hazırlayarak Heinrich Böll Vakfı Türkiye Temsilcisi Kristian Braker ile mülteci kamplarını ziyaret edip öncelikli ihtiyaçlar üzerinden çalışmaların başlatılmasında fikir birliği sağlanmıştır.

22.03.2017 tarihinde 12.00 – 13.45 saatleri arasında Friedrichshain-Kreuzberg Belediye Başkanı Monika Hermann’ın yemek davetine katılan heyetimiz, 14 Ekim 2017 tarihinde düzenleyeceğimiz Fikri Sönmez Yerel Yönetimler Sempozyumu hakkında bilgi vermiş, sempozyumda ortaklaşabileceğimiz çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunmuştur. Türkiye gündemi üzerinden yapılan konuşmalarda uluslarası dayanışmanın öneminin altı çizilmiştir.

400.000 nüfuslu bir bölgenin Yeşiller Partisi’nden Belediye Başkanı seçilen Monika Herrman’ın üzerinde makam aracı yazan bisikleti ile ulaşımını sağlıyor olmasının ve mütevaziliğinin son model makam araçları ile gezen yöneticilere örnek olması temennimizdir.

Belediye Başkanı ile yapılan görüşmelerin ardından Heyet, Yeşiller Partisi Berlin Eyalet Binası’nda Eyalet Başkanı Werner Graf ile 14.00 – 16.30 arasında düzenlenen toplantıya katılmıştır.

Somut eylem planı üzerinden yapılan görüşmede uluslararası gençlik dayanışmasının güçlendirilmesi ve birlikte çalışma olanaklarının yaratılması için bu yaz Yeşil Sol Gençlik kampının birlikte düzenlemesine, mültecilere dair ortak çalışmalar yapılmasına, Yeşil Sol Akademi atölye çalışmalarının mümkün olduğunca ortaklaştırılmasına, ırkçılığa karşı birlikte mücadele yürütülmesi için kanalların çoğaltılmasına karar verilen toplantıda kapatılan havaalanının halk referandumu ile yeşil alan olarak kalmasını sağlayan inisiyatif temsilcisi de katılmış ve yerel deneyimlerini bizimle paylaşmıştır.

22.03.2017 tarihinde 16.30’da Türkiyelilerin yoğun yaşadığı semtte Aslolan Hayattır grubunun düzenlediği hayır eylemine katılmış ve grubun hazırladığı bildiriler dağıtılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23.03.2017 tarihinde Soykırım ve Savaşta yaşamını kaybedenler, yerinden yurdundan edilenler için yaptırılmış anıtlar ziyaret edilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

Aşağıdaki fotoğraflar Berlin’de devam etmekte olan metro şantiyesinin güvenlik panolarından alınmıştır.

Şantiye panolarının dahi ayrımcılığa, ırkçılığa karşı mücadele araçlarından biri olarak kullanılması dikkat çekicidir. Berlin yerel yönetiminin bu konudaki deneyimleri, örnekleme maksadıyla sizlerin bilgisine sunulmaktadır.

24.03.2017 tarihinde Eş Sözcümüz Eylem Tuncaelli, PM üyelerimiz Rauf Uluç, Recep Demirci ve parti üyemiz Mehmet Cengiz Gelsenkirchen’de Alternative Derneği’nin düzenlediği “Türkiye’de Antidemokratik Düzenlemeler, Referandum Aldatnmacasının Olası Toplumsal Sonuçları” konulu söyleşiye katılmışlardır.

Sevgili dostumuz Ali Mahir’in partimiz hakkında bilgilendirmesi ile başlayan toplantı sosyal medya üzerinden canlı yayınla paylaşılmıştır. Eş Sözcümüz parti perspektifimizi dillendirmiş, refarandum sürecinden, yapılan çalışmalardan, birlik etkinliklerinden ve olası sonuçlar üzerinden öngörülerimizi paylaşmıştır. Söyleşi sonrasında türküler eşliğinde bizleri ağırlayan dostlarımıza teşekkür ederiz.

25.03.2017 tarihinde Berlin Federal Seçimlerinde milletvekillerini belirlemek üzere toplanan Yeşiller Partisi Berlin Eyaleti Kurultayına katılan heyetimiz aşağıdaki mesajla kurultayı selamlamıştır.

 

 

 

 

 

 

 

Eş Sözcümüzün selamlama mesajının çevirisi aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

“Sizleri Türkiye’den Yeşil Sol Parti adına selamlıyorum. Biz 54 ilde örgütlü bulunan Kasım 2012’de kurulmuş genç bir partiyiz.

Türkiye’deki mevcut durumu ve bizlerin demokrasi, insan hakları ve barış için verdiğimiz mücadeleyi hepiniz biliyorsunuz.

Son zamanlarda Türkiye’de pek çok seçim yaşadık. Demokratik ve barış dolu bir ülke için mücadeleye devam ediyoruz. Ne yazık ki her yerde olduğu gibi popülist söylemler başarının anahtarı sayılıyor. Bu popülizmin Avrupa birliği ülkelerinde, türkiye’de, ABD’de yaygınlaşmasına ve tüm karanlıklara rağmen yine de umudun olduğunu görüyoruz.

Holanda’dan, Avusturya’dan yükselen zafer, bizlerin daha iyi ve daha yeşil bir dünyaya dair umudumuzu yükseltiyor ve mücadelemizde bize güç veriyor.

Mandela’nın dediği gibi: “İnsanı merhametimiz bizi birbirimize bağlar, ancak acıyarak ve küçümseyerek değil. Bizler ortak acılarımızı gelecek için umuda çevirmeyi öğrendik.”

Bizler sadece ana akım politiklara karşı değil, aynı zamanda tüm yaşam alanları ile birlikte dünyayı yıkan sisteme karşı da mücadele ediyoruz. Bu, tüm yeşilleri birbirine bağlar, bizimki yalnızca politik bir kavga değil. Bu, yeryüzü için, tüm canlılar için, yeşillerin tüm dünyada verdiği ortak kavgadır. Bu, hızla yaygınlaştırmak ve kazanmak zorunda olduğumuz bir kavgadır. Aksi takdirde küresel iklim değişikliğine karşı son şansımızı da kaybedeceğiz.

Bu nedenle hepinize teşekkür ediyor ve parlamento seçimlerinde başarılar diliyoruz.

Diktatörleri birlikte durdaracak, ırkçılığa karşı birlikte mücadele edecek, ekosistem için birlikte çalışacağız. Birlikteyken daha güçlü olduğumuzu biliyoruz. Selam ve dayanışma dileklerimizle.”

sıra milletvekilliği adaylığını sol kanadın adayı Lisa Paus’un kazandığı kurultaya yaklaşık 1400 delege katılmıştır. Berlin’de 6000 üyesi bulunan Yeşillerin, yaklaşık 300 üyesinin Türkiye kökenli olduğu bilgisi alınmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

25.03.2017 tarihinde Hayır platformunun düzenlediği mitinge Berlin’de yaşayan üyelerimiz ile birlikte katıldık. Alman Sol Parti ve Eş Sözcümüz Eylem Tuncaelli’nin açılış konuşması ile başlayan mitinge yüzlerce kişi katılmıştır.

İnternet üzerinden periskop yayını yapan Özgürüz, miting esnasında Eş Sözcümüz Eylem Tuncaelli ve Alman Sol Parti Milletvekili Hakan Taş’la yürüyüş sırasında röportaj yapmış ve canlı olarak yayınlamıştır.

Miting sonrası Berlin’de parti irtibat büromuz olarak açılacak yer ziyaret edilmiştir. Yeşil Ev Berlin konsepti ile Haziran’da açılacak yerimizin dekorasyonuna ilişkin mimar üyemiz Bahar Sarı’nın çalışmalarından kesit ve fotoğraf aşağıdaki gibidir.

Ardından Berlin’de yaşayan üyelerimiz ve parti dostlarımızla yapılan toplantıya 40 arkadaşımız katılmıştır. Yeni üyelerin de aramıza katıldığı toplantı oldukça verimli geçmiş, örgütlenme konusunda çalışmalar üzerinde yoğunlaşılmış, Almanya’da Gelsenkirchen başta olmak üzere hangi bölgelerde faaliyet yürütebileceğimiz tartışılmıştır.

Toplantı sonrasında Yeşil Sol Kadınların Berlin sokaklarındaki eyleminden bir kare

26.03.2017 tarihinde havaalanına giderken Berlin metrosunda gördüğümüz, tebessümümüzü büyüten, umudumuzu arttıran panonun fotoğrafını sizlerle de paylaşmak istedik.

PAYLAŞ