Eş Sözcümüz Uçar: Tecrit insanlık suçudur

MERSİN – Mersin’de partimizin il kongresinde konuşan Eş Sözcümüz Çiğdem Kılıçgün Uçar, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride işaret ederek, “Tecrit bir insanlık suçudur. Tecrit yasaları çiğnemektir. Sayın Öcalan üzerindeki tecridi kabul etmiyoruz” dedi.

Yeşil Sol Parti Mersin İl Örgütü, 2’nci Olağanüstü Kongresi’ni Mersin Yenişehir Belediyesi’ne bağlı bir salonda gerçekleştirdi. Kongrenin yapıldığı salona “Halkların, emekçilerin ve ötekilerin seçeneğini inşa edeceğiz”, “Birlikte değiştireceğiz” pankartları asıldı. Kongreye, Partimiz Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu ile Rıdvan Turan, HDP Mersin İl Eşbaşkanları Bedriye Kuş ve Hoşyar Sarıyıldız, HDP PM üyeleri ile kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Divan seçimi ile başlayan kongre saygı duruşuyla devam etti.

Kongrede ilk olarak konuşan Partitimiz Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis cezasına tepki göstererek, AKP’nin kayyım rejimine karşı ortak mücadele çağrısında bulundu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride işaret eden Uçar, “Tecrit bir insanlık suçudur. Tecrit yasaları çiğnemektir. Sayın Öcalan üzerindeki tecridi kabul etmiyoruz. İmralı tecridi tüm topluma sirayet etti. Tecridin bir an önce kaldırılmasını istiyoruz” dedi. AKP ve MHP’nin Türkiye için bir tehdit olduğunu aktaran Uçar,  Emek ve Özgürlük İttifakı bir seçim ittifakı değil, bir mücadele ittifakıdır. Şimdiye kadar yan yana gelemeyenleri bu ittifak yana yana getirecektir” diyerek ortak mücadele çağrısında bulundu.

‘YENİ, YÜZYILIN ANAHTARI ELİMİZDE’ 

Eş Sözcüsümüz İbrahim Akın da, halkların iradesine yapılan saldırılara değinerek, iktidarın halk iradesini soyan bir iktidar olup, ülkeyi hukuksuzluklarla yönettiğini dile getirerek, “Bu ülkeye vaat edecekleri bir şey kalmamıştır. İktidarını ayakta tutmak için her türlü hukuksuzluğa başvuruyor. Bu seçimlerde bu iktidarı göndermekten başka bir şansımız yok. Bu iktidardan kurtulmak, bu rejimi değiştirmek ve yeni sistem kurmaktır” diye konuştu. 

Konuşmalar ardından faaliyet ve mali raporların okunması ardından Yeşil Sol Parti Mersin Eşbaşkanlığı’na Zeliha Burcu Acar ile Ziya Uncu seçildi.

PAYLAŞ