Eşit, Özgür Yaşam Mücadelemiz Devam Ediyor!

25-kasim
Bundan 56 yıl önce 3 kadın, Trujillo Diktatörlüğüne karşı verdikleri mücadele ile bütün kadınların sembolü oldular.
Mirabel Kardeşler, siyasal özgürlükleri adına verdikleri mücadele nedeniyle hapsedildiler, işkencelerden geçirildiler, eşlerini cezaevi ziyaretinden dönerken arabalarından zorla indirilerek, tecavüz edildiler ve katledildiler. İlk değildiler ve ne yazık ki son da olmadılar.
Ölene dek dövülüp bedeni nehre atılan Rosa, bir uçurumun dibinde katledilen Mirabel Kardeşler, bir ormanda bulunan Özgecan, yakılarak öldürülen Hande…
Yüzlerce kadın öldürüldü; onlarca kadın tecavüze uğradı; yüzlerce çocuk cinsel istismara uğradı.
Şiddet, ayrımcılık hala devam ediyor.
Cinsel istismarın evlilik yoluyla affına ilişkin önergeler veriliyor. Öldürülen, şiddete uğrayan kadın ise cezanın hafifletilmesi için bahaneler türetiliyor. Sistem, suçu teşvik etmek, suçluyu övmekten çekinmezken bunun karşısında mücadele eden kadın ve çocuk derneklerini kapatıp yoluna daha hızlı devam etmenin önünü açıyor. Yetmiyor; kadınların iletişimini sağlayabilecekleri dünyadaki tek kadın haber ajansını da kapatıyor.
Kaç çocuk doğuracağımıza, kiminle evleneceğimize karar verebileceklerini sanarak dilimiz, bedenimiz, özgürlüklerimiz üzerinde tahakkümü kendilerine hak sayanlar bilsinler ki sistemin kuluçka makinaları değiliz. Aksine sistemin doğurduğu her çirkinlik, her eşitsizlik ve adaletsizliğin karşısında biz varız.
Biliyoruz ki antidemokratik uygulamaları dağıtmanın yolu, biz kadınların kendi sözümüz, kendi kurallarımızla bir arada, yan yana durmamız ve örgütlü olmamızdan geçiyor.
Yeşil Sol Kadınlar olarak;
Şiddetin her türlüsüne, doğa katliamlarına, cinsel istismara karşıyız.
Şiddete zulme ve ayrımcılığa karşı mücadele ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz.
Toplumsal ahlak adı altında çocuk ve kadın düşmanı yasalar çıkaranlara karşı isyanımızı ve sesimizi yükselterek suçun aklanmasına asla izin vermeyeceğiz.
Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, ataerkil toplumsal şiddete, aile içi şiddete dur diyeceğiz.
Savaşın karşısında barışı, ırkçılığın karşısında eşitliği savunmaya devam edeceğiz.
Kadınları, kadın haklarını yok sayan anlayışa karşı direniyoruz!
Ne sözümüz bitti ne de mücadelemiz!

Bu 25 Kasımda da sokaktayız!

Yaşasın Kadın Dayanışması!
Yeşil Sol Kadınlar
25 Kasım 2016
PAYLAŞ