Fosil yakıtların hepsi yeraltında kalsın!

Müjde değil, Kara haber!


Çevrimiçi Buluşma Noktası:
https://meet.jit.si/YesilSolIklimCalismaGrubu
Canlı Yayın:
https://youtu.be/Sk3zlmLvYIA

Karadeniz sularının altında yeni bir doğalgaz yatağı bulundu. Aynı günlerde Giresun sel suları altında kaldı.

Fosil yakıtlarını yakmaya devam etmemizin bedeli iklim krizi, küresel ısınma, yükselen deniz seviyeleri. Kuzey kutbundaki buzlar tamamen kaybolmak üzere. İklimde dönüşü olmayacak değişimler başladı.

Türkiye’ye büyük bir kaynak bulunmuş olduğu iddia ediliyor. Türkiye halkından bahsediyorsak bu doğru değil. Fosil yakıtlarını yeraltından çıkartmak bedava değil. Hele hele Karadeniz’in derin sularının altından çıkartmak devasa yatırımlar gerektiren çok zor bir iş. Bu işe giden paralar başka yerlere harcanamayacak. Ve çıkan doğalgaz bize dünya piyasasındaki fiyatla satılacak. Yani faturalarımız azalmayacak. Kar edenler, her zamanki gibi fosil yakıt şirketleri.

Aynı miktarda yatırım yenilebilir enerjiye yapılırsa hem Türkiye’de fazla istihdam yaratılır, hem de iklim felaketine katkımız azalır.
Türkiye’nin deniz sınırları içindeki doğalgaz buluşunun tam yanında Romanya’nın benzer bir buluşu var. Yıllarca çok para harcadıktan sonra gaz çıkartmak için adım atılmıyor. Sürdürülebilir enerji artık pahalı fosil yakıtlarından daha ucuz olduğu için o çok pahalı doğalgazı çıkartmak için daha pahalı enerji fiyatları bekleniyor. Artık dünyadaki fosil yakıt şirketlerini ayakta tutan gitgide devletlerden gelen sübvansiyonlar.

Karadeniz’deki doğalgaz için “müjde” diyorlar. Bu müjde sadece rantçlılar ve fosil yakıt şirketleri için. Halk için gerçek bir müjde ise rüzgar, solar ve enerji tasarrufu için yapılacak olanlardır. Türkiye emekçilerine istihdam yaratacak gerekli toplumsal dönüşüm hem halka, hem iklime, hem de küreye müjde olacaktır!

Yeşil Sol İklim Çalışma Grubu

PAYLAŞ