Gazetecilik Suç Değildir!

Cumhuriyet davasında karar açıklandı.

Gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay yedi yıl üç ay 15 gün, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu yedi yıl altı ay hapis, Yayın Danışmanı ve yazar Kadri Gürsel iki yıl altı ay, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Orhan Erinç altı yıl üç ay, okur temsilcisi Güray Öz üç yıl dokuz ay, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Önder Çelik, karikatürist Musa Kart, yazar Hakan Kara ve Avukat Mustafa Kemal Güngör üçer yıl dokuzar ay, muhasebeci Emre İper üç yıl bir ay 15 gün, yazar Aydın Engin yedi yıl altı, yazar Hikmet Çetinkaya altı yıl üç ay ve muhabir Ahmet Şık yedi yıl altı ay hapis ile “cezalandırıldı”.

Cumhuriyet Davası’nda başından beri yargılanan gazeteciliğin ta kendisiydi. Bu karar akla mantığa sığmayan apaçık bir adaletsizliktir.

Türkiye, basın özgürlüğüne yönelik uyguladığı baskılarla tüm dünyada kötü ününü korumayı, hatta ününe ün katmayı sürdürüyor. Gazetecileri Koruma Komitesi’ne göre Türkiye en fazla gazetecinin tutuklu olduğu ülke. Tüm dünyada mesleklerini yaptıkları için tutuklu bulunan gazeteciler, basın çalışanları ve yöneticilerinin üçte biri Türkiye’deki cezaevlerinde bulunuyor.
Özellikle 20 Temmuz 2016’da olağanüstü hal ilan edilmesinin ardından basın özgürlüğüne yönelik baskıda ciddi bir artış var. Baskıların hedefinde tüm basın kollarından farklı görüşlere sahip muhalif gazeteciler yer alıyor. OHAL ilan edilmesinden bu yana 120’den fazla gazeteci ve basın çalışanı yargılanmak üzere tutuklandı. Binlerce basın çalışanı 160’tan fazla kuruluşun kapatılmasıyla işsiz kaldı.

Muhalif sesler için alan daralıyor ve sesini yükseltmenin bedeli gittikçe ağırlaşıyor.
Özgür basın, bilgi edinme hakkını da içeren ifade özgürlüğü hakkının bir parçasıdır. Ancak özgür basın olursa farklı görüşleri dinleyebilir, farklı bakış açılarından bilgi edinerek görüşümüzü şekillendirebilir, her alanda gücü elinde bulunduranları sorgulayabiliriz.

Yeşil Sol Parti olarak herkesi özgür basın için harekete geçmeye, mesleklerini yaptıkları için cezalandırılan gazetecilerin ve basın emekçilerinin yanında olmaya davet ediyoruz.

Çünkü gazetecilik suç değildir! Haber alma hakkımızın teminatı olan gazeteciler asla yalnız değildir!

Eylem Tuncaelli – Naci Sönmez
Yeşil Sol Parti
Eş Genel Sözcüleri

PAYLAŞ