Gaziantep Yeşil Sol Gençler Ataerkil Sistemde Tecavüz Politikası Atölyesi Düzenledi

Gaziantep Yeşil Sol Gençler 17 Aralık 2016 Cumartesi günü saat 15.00’de Gaziantep Yeşil Ev’de biraraya gelerek ‘Ataerkil Sistemde Tecavüz Politikası’ atölyesi düzenledi. Gençlerin verimli tartışmalar yaptıkları atölyenin sonuç metni şöyle:

‘Toplumda yaşanan tecavüz vakaları sadece bireysel suçlar değildir. Erkeği tecavüze iten toplum heteroseksist anlayışlardır. Bugün bizler aterkil sistemde cinsiyeti ve tecavüz vakalarını konuşup tartıştık ve çıkardığımız sonuçlar ataerkil sistemde cinsellik anlayışında erkekler saldırgan avcı kadınlar ise itaatkar ve av olarak görülüyor. Ataerkil cinsellik erkeklerin kadınlar üzerinde hakimiyet kurduğu alanlardır. Kadın bedene pornografi gibi alanlarda meta haline dönüştürülüyor. Meta haline dönüştürülen kadın bedeni cinsel ve psikolojik şiddete maruz bırakılıyor.
Bugün toplumda taciz tecavüz vakası yaşandığında toplum çok büyük tepki veriyor ve bu tür olaylara garipsemektedir. Asıl garipsenecek olan, bu toplumda nasıl her gün bu kadar taciz ve tecavüz olduğu değil, çocuklarını bu kültürle yetiştiren bir toplumun, nasıl taciz ve tecavüz gerçekleştiğinde şaşırdığıdır. Çünkü devletin kendisi eril hatta seçilmiş başbakanlar ve cumhurbaşkanlarının dili cinsiyetçi ve militaristtir. O yüzden heteroseksizm ve ataerkil sistem yıkılmadığı sürece taciz ve tecavüz vakaları yaşanmaya devam edecektir.
Bizler yeşil sol kadınlar olarak transfobiye ataerkil sisteme ve doğanın sömürüsüne karşı mücadelemizi her alanda vermeye devam edeceğiz ta ki erkeğin kadına ve insanın doğaya hiyeraşisi bitene kadar her alanda mücadelemiz sürüyor’

PAYLAŞ