Gercüş’te yaşanan olaylarla ilgili yasal ve yargısal sürecin takipçisi olacağız!


Batman’ın Gercüş İlçesi’nde bir çocuğun tecavüz mağduru olduğuna ilişkin iddialar üzerine savcılık tarafından soruşturma başlatılmış olduğu basına ve sosyal medyaya yansımıştır. Ardından Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada; olayın Gercüş İlçesi sınırlarında gerçekleşmiş olması nedeniyle Gercüş Başsavcılığı tarafından konu ile ilgili soruşturmanın yürütüldüğü, mahkemece soruşturmaya ilişkin gizlilik kararı alındığı ve yayın yasağı getirildiği bildirilmiştir. Gerek mağdurun çocuk olması ve gerekse gizlilik ve yayın yasağı nedeniyle; soruşturmaya ilişkin detaylar bu aşamada bilinemese de;
Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet, istismar, taciz ve tecavüz dosyalarında olayların üstünün örtülmesine, suçluların aklanmasına izin vermeyeceğimizi, soruşturmanın hukuk ve adalet çerçevesinde tamamlanması, gerçek suçluların tespiti ve cezalandırılması için yürütülecek tüm yasal ve yargısal süreçlerin takipçisi olacağımızı ifade etmek isteriz.
Gerçek failler ceza alana, mağdurlar adalete ulaşana kadar; korkmuyoruz, susmuyoruz, adalet istemekten vazgeçmiyoruz.
Yeşil Sol Kadın Meclisi olarak Gercüş’teki kadınlarla dayanışma içinde, davanın takipçisi olacağımızı tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.

PAYLAŞ