GEZİ DAVASI – SİYASİ AKTİVİSTLER SERBEST BIRAKILMALI

Avrupa Yeşiller Partisi tarafından Gezi davasına ilişkin yapılan açıklama

26 Nisan 2022 / Brüksel

“Gezi protestoları” davası, Osman Kavala’nın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilmesi ve diğer aktivistlerin uzun hapis cezalarına mahkûm edilmesiyle olabilecek en kötü biçimde sonuçlandı. Avrupa Yeşiller Partisi, Osman Kavala, diğer aktivistler ve aileleriyle tam dayanışma içinde olduğunu ifade ediyor.
Siyasi amaçlı bu gösteri ve sonucu, toplanma özgürlüğü, demokrasi ve insan haklarına Türk hükümeti tarafından yöneltilen baskının açık ifadesidir.
Avrupa Yeşiller Partisi’nin eş başkanı Evelyne Huytebroeck konuyla ilgili olarak:
“Türk hükümeti, temel haklara ve hukukun üstünlüğüne karşı tüm saygısızlığını bir kez daha gözler önüne seriyor. Erdoğan’ın otoriter rejiminin ülkedeki demokrasi standartlarını yükseltecek, Türkiye’yi Avrupa’ya yaklaştıracak herhangi bir reforma girişmeye niyeti yok.
Avrupa Yeşiller Partisi, haksız yere yargılanan ve haksız muameleye tabi tutulan tüm siyasi mahkumların derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuyor.”
Dedi.
Türkiye Yeşil Solu Partisi Eş Sözcüsü Ayşe Erdem ise:
“Türkiye, hükümeti sorumluluğa zorlayacak karşı güçler olmadan bir demokrasi olarak işleyemez. Özgür medya, sivil toplum ve muhalefet partileri özgürce ve güvenli bir şekilde faaliyet gösterebilmelidir.
Bu gösteri davasının trajik kararı, mevcut hükümetin böylesine özgür bir faaliyet alanına izin vermeye niyetinin olmadığını bir kez daha gösteriyor. Demokratik haklarını kullanan aktivistlerin ülkemizdeki özgürlükleri ve yaşamları için artık korkmamaları için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

https://europeangreens.eu/content/gezi-trial-political-activists-must-be-released

Gezi trial – political activists must be released
Brussels
26 April 2022

The “Gezi protests” trial saw the worst possible outcomes with the conviction of Osman Kavala to aggravated life sentence and other activists being convicted to long prison sentences. The European Green Party expresses full solidarity with Osman Kavala, the other activists and their families.

The politically motivated show trial and its result are the most blatant crackdown on freedom of assembly, democracy, and human rights by the Turkish government.

Evelyne Huytebroeck, co-chair of the European Green Party, comments:

“Once again, the Turkish government demonstrates its total contempt for fundamental rights and the rule of law. Erdoğan’s authoritarian regime has no intention to engage in any reforms that would increase democratic standards in the country, nor that would bring Turkey closer to Europe.

The European Green Party calls for the immediate release of all political prisoners who have been unfairly treated and trialed.”

Ayşe Erdem co-spokesperson of the Turkish Green Left party, adds:

“Turkey cannot function as a democracy without counter-powers who can keep the government accountable: free media, civil society, opposition parties must be able to operate freely and safely.

The tragic verdict of this show trial shows once again that the current government has no intention to allow such a free operating space. We will continue fighting to ensure activists using their democratic rights don’t fear anymore for their freedom and lives in our country.”

END

Valentin Dupouey
Head of the Communication Unit / Press Officer
E valentin.dupouey@europeangreens.eu
T +32 (0) 485 93 99 26

European Green Party
Rue du Taciturne 34, 1000 Brussels, Belgium
www.europeangreens.eu

PAYLAŞ