GEZİ HALA SÜRÜYOR

8 yıl önce Taksim Gezi parkında başlayan, devlet güçlerinin saldırısının ardından bütün ülkeye yayılan ve giderek toplumun adalet, demokrasi ve özgürlük taleplerinin simgesi haline gelen gezi direnişi 8 yaşında. Gezi direnişine yönelik saldırılarda kaybettiğimiz Berkin Elvan, Hasan Ferit Gedik, Mehmet Ayvalıtaş, Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Ahmet Atakan ve Medeni Yıldırım’ ı bir kez daha saygıyla anıyoruz.
Gezi bizi çağırıyor.
Gezi parkına topçu kışlası yapmak isteyen Recep Tayyip Erdoğan Taksim’e Topçu kışlası yapamadı ama ülkenin dört bir yanında halka rağmen gerçekleştirmeye çalışılan rant projeleriyle doğayı ve yaşamlarımızı tehdit etmeyi sürdürüyor. Gezi’de karşımıza çıkan dayatmacı akıl bugün İstanbul için bir yıkım projesi olan Kanal İstanbul ile varlığını sürdürüyor. Ülkenin dağları, ormanları, dereleri enerji ve maden şirketlerinin saldırısı altında. Bütün bu yıkım ve talan karşısında tıpkı Gezi’de olduğu gibi tüm farklılıklarımızla yan yana durarak yaşam alanlarımızı ve geleceğimizi savunmak için Gezi bizleri çağırıyor.
8 yıl önce Gezi direnişinin yaktığı ateş, bütün bu saldırılara karşı bir direniş ateşi olarak yanmaya devam ediyor.Gezi bugün İkizdere’de, Kazdağları’nda, Munzur’da, İkizköy’de sürüyor.
Yeşil Sol Parti olarak doğayı, yaşamı, demokrasiyi, adaleti savunan koskocaman bir ailenin parçası olduğumuzun bilinciyle, AKP-MHP iktidarının saldırılarını toplumun ezilen, ötekileştirilen, yok sayılan bütün kesimleriyle birlikte aşacağımıza inanıyor ve yeşil, özgür, eşit bir dünya yaratma kararlılığımızı bir kez daha dile getiriyoruz.
Yeşil Sol Parti Eşsözcüleri
Ayşe ERDEM- İbrahim AKIN

PAYLAŞ