Gezi; Yeşildir, Soldur, Umuttur!


Gezi Parkı Direnişi, Erdoğan-AKP iktidarının despotik yönetim anlayışına, insanı ve doğayı sömüren rantçı, kalkınmacı politikalara köklü bir itiraz olarak başladı. Başta gençler olmak üzere, merkeziyetçi politikaların dayatmalarını kabul etmeyen tüm toplumsal kesimler, katılımcı bir demokrasi talebi etrafında kimliklerine, söz haklarına, yaşam alanlarına sahip çıktı.

Yeşil Sol Parti olarak, kendisine karşı olan herkesi susturabileceğini sanan iktidarın kurumsallaştırmaya çalıştığı tek adam rejiminin, Gezi Direnişinin verdiği güçle, toplumsal yaşamın her alanında katılımcı demokrasiyi savunan, özgürlüğü, barışı ve eşitliği arzulayan, doğaya, yaşam alanlarına, tüm canlılara karşı sorumluluğunun farkında olan herkesin ortak mücadelesiyle alt edilebileceğini biliyoruz. Demokratik, barışçı meşru siyasetin alanını genişletmeye çalışarak yol almaya kararlıyız. İnatla mücadeleye devam diyoruz.

Gezi Parkında dillendirdiğimiz siyasetin ve direnişin yedinci yılında, bu otoriter ve baskıcı yönetim anlayışının hedefi olup öldürülen Berkin Elvan, Ali İsmail Korkmaz, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Medeni Yıldırım, Ethem Sarısülük, Ahmet Atakan ve Hasan Ferit Gedik’i, hayatta kalıp gördüğü şiddetin izlerini hala taşıyanları saygıyla anıyoruz.

28 Mayıs 2013 bu topraklarda yaşayan bizi başka bir biz yaptı. Tarihimizin en büyük ekolojik direnişi olan Gezi yaktığı ateşle bizi, bu topraklarda umudun hiç bitmeyeceğine inandırdı.

Gezi bu toprakların üç beş rantiyeciye ait olmadığını bu topraklarda yaşayan tüm canlılara ait olduğunu gösterdi.

Gezi yeryüzündeki her ağacın yaprağında, her kelebeğin kanadında, her bir çiçeğin eşsiz renginde, toprağın kokusunu seven her insanın kalbinin içindedir. Gezi haksızlığa, adaletsizliğe ve doğanın yağmalanmasına direnmenin adıdır!

Eylem Tuncaelli – Sinan Tutal
Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri

PAYLAŞ