Hacıbektaşlı Köylüsü Yalnız Değildir!

Bugün Manisa Salihli Hacıbektaşlı Köyünde Jeotermal kuyuları açılmasına karşı nöbette olan yerel halka polis ve jandarma tarafından çok sert müdahale edildi. 30’u aşkın kişi gözaltına alındı. Onlarca insan yaralandı ve hastaneye kaldırıldı.

Hacıbektaşlı Köyünde yapılması planlanan JES projesi için verilen ÇED gerekli değildir kararına karşı dava açılmış olmasına rağmen ve henüz mahkeme yürütmeyi durdurma talebini değerlendirmeden şirket santrali kurmak üzere jandarma eşliğinde tırlarla iş makinalarını taşımaya başlamıştı. Bunun üzerine köy halkı ve yaşam savunucuları insan zinciri oluşturarak bu oldu bittiyi durdurmak istediler ve sert bir müdahale ile karşılaştılar.

Yaşam alanlarını savunmak anayasa ile güvence altın alınmış bir haktır. Bu hakkın kullanımından dolayı hiç kimseye saldırılamaz; baskı, zor, şiddet uygulanamaz. Bugün iktidarın ve şirketlerin doğayı talan etmesine karşı yapılan mücadele demokrasi mücadelesinin ayrılmaz bir parçasıdır ve Hacıbektaşlı Köyü bu mücadelede yalnız değildir.

Yeşil Sol Parti olarak yaşamı savunmaya, yaşam savunucuları ile omuz omuza bu mücadeleyi devam ettirmeye kararlıyız.

Kolluk güçlerinin yaşam hakkını savunan insanlara uyguladığı şiddet suçtur. Bu şiddete son verilmeli ve sorumlular yargı önüne çıkarılmalıdır.

Gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır.

Eylem Tuncaelli – Sinan Tutal
Yeşil Sol Parti Eş Sözcüler

PAYLAŞ