Avrupa Yeşiller Partisi: HDP Kapatılamaz!

Brüksel
19 Mart 2021

17 Mart Çarşamba günü, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı HDP partisinin kapatılmasını talep etti. Partinin kaderi artık Anayasa mahkemesinin elinde. Bu karar bir başka darbe ve Türk yargısının demokratik siyasi muhalefete yönelik devam eden ve sürekli saldırılarının bir parçasıdır. Sivil aktivizmin ve özgür medyanın hükümet tarafından uzun süredir bastırıldığı bir ülkede, bu demokrasi ve hukukun üstünlüğünün gerilemesinin başka işaretidir, kabul edilemezdir ve kontrolsüz bırakılmamalıdır.

Avrupa Yeşiller Partisi, HDP’nin kapatılması talebinin reddedilmesi çağrısında bulunuyor. Türk hükümetini parti çoğulculuğuna ve demokratik muhalefet güçlerine saygı göstermeye çağırıyoruz. Özellikle tüm düşünce suçlularının serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz *.

Buna ek olarak, Avrupa Yeşiller Partisi, Avrupalı devlet başkanlarına Türkiye’deki hukukun üstünlüğü durumunu bir sonraki Avrupa Konseyi toplantısında gündeme dahil etmeye çağırıyor.

Avrupa Yeşiller Partisi eş başkanı Evelyne Huytebroeck şu yorumu yapıyor:

“Türkiye ile AB arasındaki ilişki kesinlikle temel demokratik ilkelere dayanmalıdır: insan hakları ve medeni haklara saygı ve demokratik ve hukukun üstünlüğü standartlarının sürdürülmesi.

Demokratik bir muhalefet partisinin bu otoriter yöntemlerle kısıtlanmasının modern demokrasilerde yeri yoktur.

HDP’ye ve Türkiye’deki tüm demokratik ve sivil güçlere destek veriyoruz. Genç yeşil aktivist Cihan Erdal gibi düşünce suçluları derhal serbest bırakılmalıdır. “

Yeşiller ve Sol Gelecek partisi eş sözcüsü Sinan Tutal şunları ekliyor:

“Durum, demokratik muhalefet ve aktivistler için hızla kötüleşiyor. Son günlerde, birçok insan hakları ve kadın hakları aktivisti ciddiyetsiz iddialarla tutuklandı ve gözaltına alındı. Yargı sistemi tarafından adil olmayan bir şekilde muamele görüyorlar ve hak ettikleri temel savunma haklarına sahip olamıyorlar.

Tüm aktivistlerin ve tüm demokratik muhalefet partilerinin haklarını savunmaya devam edeceğiz. Türk vatandaşları en yüksek demokratik standartları ve hukukun üstünlüğü prensibini hak ediyor. “

PAYLAŞ