HDP, HAYIR startını üç ilden aynı anda verdi

Eş Genel Başkanları ile birlikte 13 milletvekili cezaevinde bulunan Halkların Demokratik Partisi; Diyarbakır, İstanbul ve İzmir’de eş zamanlı olarak düzenlediği tanıtım toplantılarıyla HAYIR kampanyasını başlattı. HDP, kampanya sloganını “HAYIR hepimiz kazanalım” olarak belirledi.

HDP eş genel başkanlarının cezaevinden gönderdiği mesajların da katkılarıyla hazırlanan kampanyanın tanıtım toplantılarına çok sayıda yurttaşın yanı sıra sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve siyasi partilerden temsilciler, sanatçılar ve akademisyenler de katıldı.

HDP, medya ambargosuna karşı 3 ildeki toplantıları da kendi sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınladı. 3 il arasında sinevizyonla canlı bağlantılar kuruldu. Tüm salonlardaki katılımcılar ve konuşmacılar birbirlerini dev ekranlardan selamladı.

HDP kampanya sürecinde kullanılmak üzere Türkçe ve Kürtçe olmak üzere ‘Hayır diyelim kazanalım’ ve ‘Bejîn na’ isimli şarkılar hazırlandı. Kampanya sloganları için hazırlanan görsel ve logolar da son derece renkliydi.
HDP’nin tutuklu milletvekilleri ile eş genel başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın konuşmalarından oluşan kısa videoların da yayınlandığı 3 salonda coşku ve renk eksik olmadı.
Kampanya kapsamında hazırlanan broşürlerde HAYIR’ın gerekçeleri de sıralandı. 4 milyon adet basılan broşürde “tek kişilik devlet mi olur, bağımlı mahkeme mi olur, ülke fermanlarla mı yönetilir, ülkenin tapusu tek kişiye mi verilir, hesap vermeyen yönetici mi olur, bu şekilde anayasa mı hazırlanır” gibi sorular yöneltildi. Broşürde “En güzel anayasayı beraber yapalım” çağrısı da yer aldı.
Kampanyanın konuşmacıları da kampanya gibi renkliydi. İstanbul’da HDP Sözcüsü Osman Baydemir ve Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, İzmir’de Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir ve Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Diyarbakır’da DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ve Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş söz aldı.
Kampanya tanıtım toplantılarında yapılan konuşmalara aşağıdan ulaşabilirsiniz:
Dilan Dirayet Taşdemir:
Filiz Kerestecioğlu:
Leyla Güven:
Nimetullah Erdoğmuş:
Osman Baydemir:
Sırrı Süreyya Önder:
HDP HAYIR ŞARKILARI

 

Tanıtım Toplantılarından Fotoğraflar:

PAYLAŞ