HDP İstanbul İl Binası’na yapılan baskını kınıyoruz.

Dün gece HDP İstanbul İl Binası’na özel hareket polisleri tarafından baskın yapıldı. Bu baskında bir partinin il örgütünün kapısı koçbaşları ile kırıldı, polis tarafından ortalık savaş alnına çevrildi. İl ve ilçe yöneticilerinin de gözaltına alındığı operasyonların halen devam ettiğine dair bilgiler geliyor.

Demokratik siyaset zemininde mücadele eden, parlamentoda temsilcileri olan bir partiye yapılan bu hukuk dışı ve vandal uygulamalar aklın sınırları içinde değildir. HDP’ye yapılan bu saldırı, İktidarın, ötekileştirme ve yok sayma adımlarının çok daha ötesine geçtiğini göstermektedir.

Devlet eliyle uygulanan bu şiddet, meydanlarda “Demokrasi Nutukları” atan iktidarın söylediklerinden ne kadar uzak olduğunun kanıtıdır.

Yeşil Sol Parti olarak, HDP’ye yapılan bu saldırıyı kınıyor ve protesto ediyoruz. Baskılar ve gözaltıların son bulmasını, dışlayan ve yok sayan bu siyaset anlayışının terkedilerek demokratik siyaset ortamının yaratılması gerektiğini, çözümün diyalog ve mutabakat süreçleri ile mümkün olacağını bir kez daha vurguluyoruz.

OHAL ilanının ve bu baskı ve şiddetin meşru olmadığının altını ısrarla çiziyor ve bu uygulamaların bizleri yıldıramayacağını, demokratik siyaset zemininin yaratılması için daha geniş kesimlerle mücadelemizi büyüteceğimizi kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Eylem Tuncaelli – Naci Sönmez
Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri

PAYLAŞ