HDP’den Star ve Akşam’a fotoğraflı yanıt: Kalabalıktan sizi göremedik, konum atın!

Halkların Demokratik Partisi (HDP), bugün Diyarbakır’da düzenlenen ve yüz binlerin katıldığı Newroz kutlamalarına ilişkin olarak, “HDP’nin Nevruz kutlamalarına kimsenin gitmedi” başlıklarıyla haber yapan Star ve Akşam gazetesine fotoğrafla yanıt verdi.

HDP’nin resmi Twitter hesabından, Newroz alanından parti sözcüsü Osman Baydemir’in kalabalığı seyrettiği bir fotoğraf paylaşıldı. Akşam ve Star’ın ilgili haberlerinin tweetleri mentionlanarak, “Kalabalıktan sizi göremedik, konum atın. (Atamadı)” tweeti ile gönderme yapıldı.

 

Ahmet Türk: Bu zindan siyasetini yürütenlere elbette “Hayır” diyeceğiz

Diyarbakır’da düzenlenen Newroz kutlamalarında konuşan eski Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk,  16 Nisan’da anayasa değişikliğine ilişkin yapılacak halk oylamasıyla ilgili olarak “Bugün eş genel başkanlarımız zindanda. Bu zindan siyasetini yürütenlere ‘Evet’ mi diyeceğiz? Elbette ki ‘Hayır’ diyeceğiz” ifadesini kullandı.

“Bu referandumun Kürtler için başka bir anlamı var” diye konuşan Türk, sözlerine şöyle devam etti:

“‘Hayır ‘oylarını büyütmemiz lazım. Ben şuna inanıyorum, Kürt siyasetçileri zindanlara atanlar, Kürdistan şehirlerini viran edenler biliyorum ki bunun hesabını mutlaka tarih önünde verecektir”

Ahmet Türk, hükümete yönelik olarak yaptığı çağrıda ise “Gelin, Sayın Öcalan’ın 2013 Newrozu’nda ortaya koyduğu düşünceler çevresinde, barış ve diyalog ortamını yeniden sağlayalım” ifadesine yer verdi.

 

Demirtaş ve Yüksekdağ’dan Newroz mesajı: Halkımıza mahcubuz ama diz çökmeyeceğiz

“Çok değerli kardeşlerimiz, sevgili annelerimiz, genç arkadaşlarımız, kadın yoldaşlarımız, 

Yediden yetmişe Newroz alanlarını dolduran milyonları özgürlük ateşinin sıcaklığıyla selamlıyoruz. Çözüme, demokrasiye ve barışa vesile olması dileğiyle hepinizin Newroz Bayramı’nı kutluyoruz. 

En koyu karanlıkları bile aydınlatan Newroz ateşi, bu yıl da baskılara ve yasaklara rağmen coşkuyla yanıyor. 

Sayın Öcalan’ın tarihi barış çağrısıyla görkemli bir şölene dönen 2013 Newrozu’ndan bugüne, maalesef ki siyaset kurumu halklarımıza barışı armağan edemedi. Egemen siyasi kimliğin savaş ısrarı bunun temel nedeni olsa da, bizler kendimizi halkımıza karşı borçlu ve mahcup hissediyoruz. 

Zindanda rehin tutulan binlerce HDP’li yoldaşımız adına sizlere bir kez daha şunu açık yüreklilikle ifade etmek isteriz ki, demokratik siyasetle özgürlük arayışından asla vazgeçmeden barış mücadelemizi sürdüreceğiz. 

Zulmün ve zalimin karşısında da boyun eğmeyecek, diz çökmeyeceğiz. Halkımızın onurunu her yerde koruyacak ve mutlaka kazanacağız. 

Bu vesileyle bir kez daha Newroz Bayramınızı kutluyor, Newrozu direnişin ve onurun bayramı olarak tarihe yazdıran bütün şehitlerimizin anısı önünde saygıyla eğiliyor, her birinizi ayrı ayrı yürekten selamlıyoruz. 

Newroz pîroz be! 

Zindanlardaki bütün HDP’li siyasetçiler adına 

Selahattin Demirtaş – Figen Yüksekdağ HDP Eş Genel Başkanları”

PAYLAŞ