HDP’ye operasyon; 237 yönetici gözaltında

Bu sabah birçok ilde eş zamanlı olarak HDP’ye operasyon düzenlendi. Ulaşılan bilgilere göre en az 237 yönetici gözaltına alındı. Süleyman Soylu’nun Beşiktaş saldırısı sonrası yaptığı ilk işimiz intikam almak olacaktır açıklaması sonrası gerçekleştirilen bu operasyonda HDP İstanbul İl Binası’na giren polislerin binanın duvarına ‘Geldik yoktunuz.’ yazması ise tepki çekti.

czc-kw2wqaa_3_g

HDP sözcüsü Ayhan Bilgen yaptığı açıklamada şunları söyledi:  “Galiba akılları fikirleri sadece başkanlığı kotarmak olanlar tam da dervişin fikri neyse zikri de odur kabilinden patlamanın üstünden birkaç dakika geçmeden sosyal medyadan vekiller ve hükümete yakın yazarlar bu olayı başkanlığı engellemeye yönelik bir girişim olarak tarif ettiler. İnsan hayatının koltuk hırsıyla bu kadar değersizleştirilmesi asla kabul edilebilir bir durum değildir. Bu saldırı sonrasında partimize yönelik kullanılan sözler, intikam alma ifadesiyle tam da nasıl bir ortamda yaşadığımız ortaya koyuyor.”

HDP İstanbul il örgütünde bu sabah çekilen fotoğrafı gösteren Bilgen şunları söyledi: “Bu fotoğraf bugün sabaha karşı İstanbul il örgütümüzdendir. Şu anda da hala abluka devam ediyor, TOMA’lar kapının önüne kadar çekilmiş durumda. İçeride bulunan arkadaşlar dışarıya çıkıp basın açıklamasına yapmasına izin verilmiyor. İstanbul vekillerimizin içeriye girişlerine izin verilmiyor. Bu manzaranın İstanbul’daki saldırını faillerini bulmayla ilgisi olabilir mi? ‘Geldik yoktunuz’diye Cizre’de, Sur’da yatak odalarına yazılan sloganı il örgütünün duvarına yazmak nedir. İntikam almak bu mudur?”

“237’nin üzerinde parti yöneticimiz sabahtan bu yana gözaltına alındı” diyen HDP sözcüsü şöyle devam etti: “22 Temmuz 2015’ten bu yana, yani sadece üzerinden bir yıldan biraz fazla geçen süre içerisinde partimizden 7 bin 432 kişi gözaltına alındı. 2 bin 345 kişi de tutuklandı. Rakamlar artmaya devam ediyor.”

HDP’den Hande Fırat’a: Bir kere de bizi yayına bağlayın merak ettiğiniz soruları cevaplayalım

HDP CNN TÜRK’de canlı yayında HDP’nin neden ortak bildiye imza atmadığını soran ve HDP’nin terör destekçisi olduğunu ima eden Hande Fırat’a da cevap verdi.

HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir, Twitter’dan paylaştığı bir mesajda “Bir kez de bizi bağla yayına, merak ettiğin sorulara cevap verelim. Ama derdin hakikati bilmek değil” dedi.

HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen de Twitter’dan yaptığı açıklamada “HDP’nin görüşünü merak eden ama yayına çağırmaya cesaret edemeyen medyanın hali her şeyi ifadeye yetiyor” ifadesini kullandı.

Hande Fırat’ın CNN Türk ekranındaki ifadeleri şöyleydi:

HDP, daha sonra basına şu bilgilendirmeyi yaptı:

“Doğan TV Ankara Temsilcisi Hande Fırat; CNN Türk Televizyonunda bugün yayınlanan ve Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik’in de yorumcu olarak bulunduğu Parametre programında, Cumartesi günü İstanbul’da gerçekleşen saldırı sonrası TBMM’de 3 parti tarafından hazırlanan metne ilişkin partimizin tutumu ve bu saldırıya karşı partimizin net duruşu hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığını ifade etmiştir.

“Partimize uygulanan medya ambargosu nedeniyle gözden kaçırılmış olabileceği düşüncesiyle; metni neden imzalamadığımıza dair dün paylaştığımız bilgi notu, saldırıyı en sert biçimde kınadığımızı ifade ettiğimiz ve Adana Milletvekilimiz Meral Danış Beştaş tarafından Meclis Genel Kurulunda da okunan açıklamamız ve cezaevinde tutulan Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş tarafından kaleme alınan açıklama Sayın Fırat ve Sayın Çelik’e iletilmiştir.”

Yeşil Sol Parti: İktidar, çözümsüzlüğü ve karanlığı çoğaltmaya devam ediyor!

PAYLAŞ