Heyetimiz deprem bölgesinde: Halkımızla birlikte olmaya ve çözüm üretmeye devam edeceğiz

Eş Sözcülerimiz Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın’ın başkanlığında bölge milletvekillerimiz ile MYK ve PM üyelerimizden oluşan heyetlerimiz 18-21 Eylül tarihleri arasında, deprem felaketi yaşanan Adıyaman, Malatya, Maraş ve Hatay’da olacak.

Eş Sözcümüz İbrahim Akın, Milletvekilimiz Beritan Güneş, Hüseyin Olan ve önceki dönem HDP MYK Üyesi Elif Bulut’tan oluşan heyet, bugün Adıyaman’daki program kapsamında konteyner kentte yaşayan depremzedelere dayanışma ziyaretinde bulundu. Heyetimiz ayrıca Kömür Belediyesi ve Çükam Köyündeki çadır kenti de ziyaret etti. Adıyaman’daki çadır kentte konuşan Akın, şunları söyledi:

İktidar deprem bölgesinde insanlık dışı uygulamasıyla büyük bir felaket yaratıyor

Bugün ilk durağımız olan Adıyaman’dayız. Gözlemler yapmak için, halkımızın neler yaşadığını görmek için geldik. Özellikle Kömür ilçesinde ve etrafındaki köylerde durumun vahametini arkadaşlarımızla birlikte yerinde inceledik. Gördüğümüz durum çok vahimdi. Önümüzdeki bir ay içinde hava koşulları giderek ağırlaşacaktır. Bu ağırlaşan hava koşullarına uygun olarak deprem sonrası hiçbir şey yapılmamıştır. İnsanlar konteynerde yaşamak zorunda kalmışlardır, insanlarımızın suyu yoktur.  Bu durumla ilgili hiçbir adım atılmamıştır. Yetkililer AFAD’a, AFAD ise kaymakama  söyleyerek insanlarımızı oyalamaktadır. Kendi olanaklarıyla kendi evlerini yapmalarına engel olmaktadır. Evet, deprem doğal bir felakettir ama bu doğal felaket de şu andaki iktidarın insanlık dışı uygulamasıyla 10 kez daha büyük bir felaket halini almıştır. Bu felaketi bu halk hak etmiyor. Seçimden önce gösterilen tutum ile seçimlerden sonra gösterilen tutum birbirinden çok farklıdır. İnsanlarımızın oyunu isterken her türlü yalanı söylediniz ama şimdi insanlarımıza hizmet etmiyorsunuz. Bu insanlarımızın daha fazla tahammül edecek zamanı ve olanağı kalmamıştır. Biz buradan sesleniyoruz; bunun peşini bırakmayacağız, Yeşil Sol Parti olarak her yeri dolaşacağız. Buradaki durumu gündem yapacağız. Halkımızla birlikte devletin yapması gerekenleri göstereceğiz.

Devlet mağduriyetleri gidermek zorundadır

Seçimlerden önce insanlarımız büyük bir dayanışma gösterdiler. Deprem için yaratılan olanakların nereye gittiği meçhuldür. Halkın dayanışmayla verdiği desteklerin ve dünyanın dört bir tarafından gelen desteklerin nereye gittiği meçhuldür. AKP şu anda tamamen rantçı, talancı, betoncu siyasi anlayışının sonucu olarak kendi çıkarcı çevresine rant alanı yaratıyor. Onlara konut politikası ile geri dönüşüm sağlamaya çalışmaktadır. Ama insanların bunları alacak gücü yoktur. Devlet bu mağduriyeti gidermek zorundadır. Devlet insanların yaşam ve konut hakkı için gereğini yapmak zorundadır.

Halkımızla buluşmaya, depremin mağduriyetlerini gidermek için çalışmaya devam edeceğiz

Aslında şu anda yaptıklarıyla ve deprem sonrasında yaptıklarıyla açıkça suçludur iktidar. Hem uluslararası hukuk hem de kendi hukuku açısından suçludur. Biz buradan bunun duyurusunu yapıyoruz. Meclis’te bunun detaylı bir şekilde gündem yapılmasını sağlayacağız. Deprem ile ilgili incelemelerimiz devam ediyor. Heyetimizle yaptığımız inceleme sonrasında basınla daha detaylı bilgiler paylaşacağız.

Arkamızda AFAD’la beraber burada yürütülen çalışmalar var. Ancak arkamızda bir dayanışma derneği var. Bu derneğin bize sunduğu olanaklar çerçevesinde toplantıya devam edeceğiz. Halkımızla buluşmaya devam edeceğiz. Deprem sonrası yaşanan sorunların takipçisi olmaya, bu sorunları gündem yapmaya, halkımızla birlikte bunun sözünü her yerde söylemeye, Yeşil Sol Parti’nin bütün örgütüyle yapmaya devam edeceğiz. Katıldığınız için teşekkür ederiz.

18 Eylül 2023

PAYLAŞ