Hrant Dink hala o kaldırımda…

Agos gazetesi genel yayın yönetmeni Hrant Dink, hala aydınlatılmayan bir suikastla öldürülüşünün 10’uncu yılında vurulduğu yerde, Agos’un eski binası önünde anıldı. Anmaya Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Eylem Tuncaelli ve Naci Sönmez de katıldı.

HDP Gençlik Kolları, Yeşil Sol Parti, Nor Zartonk, Kaldıraç, ÖDP, AKA-DER, DAF, EHP, Halkevleri, HDK, Yeniyol ve TKP’nin organizasyon komitesinde olduğu yürüyüşte yurttaşlar bu yıl, ’10 yıldır Hrant’ız, adaleti kazanacağız’ sloganı ve pankartıyla Agos Gazetesi’ne yürüdü.

Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, yaptığı konuşmayla 10 yıldan bu yana Türkiye’de ve dünyada yaşananların panaromasını sunarken, dava sürecinin hala tamamlanmamış olmasına vurgu yaptı.

Rakel Dink şunları söyledi: “10 yıldır neler neler oldu. Ah sevgilim. Malatya katliamı, İskenderun, Sevag Balıkçı, Roboski, Gezi Olayları, Suruç, Diyarbakır, Sur, Mardin, Nusaybin, Cizre, Şırnak, Tahir Elçi, Ankara, 15 Temmuz, Maçka, İzmir, Gaziantep, Ortaköy, Havaalanı ve Ortadoğu’daki savaş. Operasyonlar, terör, daha neler neler… Ülke kan gölüne döndü. Kimileri insan kanıyla duş yapmayı arzuladı. Ülkeyi bir karabasan sardı. İnsanlar korkar oldu, nefes alamaz hale geldi. Kişilikler ayak altına alındı. Onurlar kırıldı, küçümsendi. Anneler çocuklarını toprağa vermek için doğurmuşlar sanki. Doğumu teşvik ediyorlar, fakat doğanların yaşam hakkını korumayı kimse düşünmüyor. Her gün ve her gece işlenen başka cinayetlerse, iş cinayetleriyse, kadın cinayetleriyse siyasi cinayetten sayılmıyor. Kimse üstüne alınmıyor.”

Fotoğraf: sendika.org

Geçen 10 yılı yargı süreciyle de özetleyen Rakel Dink, darbe girişiminin ardından yeni bir boyut kazanan davaya ilişkin şunları söyledi: “10 yıldır neler neler oldu. Önümüze bir dava süreci verdiler. Mahkemelere girdik çıktık. Üzerimize gülündü, hakaret edildi, ‘Ya sev ya terk et’ denildi. Önce ‘Cinayette örgüt yoktur’ dendi, sonra Yargıtay ‘Örgüt varmış ama birkaç milliyetçi gençle sınırlı’ dedi. Sonra gün geldi, cinayeti işleyen, sonra üzerini örten, bundan çıkar sağlamaya çalışan devletin içindeki ittifaklardan biri birden bozuldu… Birkaç milliyetçi gençten oluşan örgüt gitti, yerine FETÖ geldi. Bir ara Ergenekon’muş gibi yaptılar, ama bizim davayı teğet geçti. Devlet her seferinde kuyruğunu olay yerinde bırakıp ‘işte iblis’ diyor. Ne yalan, ne doğru. Yılanın peşinden gitmek yerine yılanın gömleğiyle uğraşmaktan ne zaman yorulacağız?”

Fotoğraf: Agos

“10 yıl önce sorduğumuz soruyu yeniden soruyoruz” diyen Rakel Dink, suikasta giden yolda asıl failin ‘devlet’ olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Hedefe koyanlar, tehdit edenler, ‘Hrant, öfkemizin hedefisin’ diyenler, Genelkurmay’dan bildiri yayınlayanlar ne zaman adalet önüne çıkarılacak? Olay yeri görüntüleri yine ortalığa saçılıyor. 10 yıl önce, bu saatlerde, burada sivilden çok jandarma varmış diyorlar. Bekliyoruz bakalım, kaç yıldır süren bu soruşturma ne zaman nihayete erecek. Daha önce de dedik, yine diyeceğiz. Bu cinayetin faili meşhurdur. Bu cinayetin faili öyle görünüyor ki tüm kademeleriyle devlettir. Bu halkın vicdanının bunu anlamak için 10 yılda ortaya saçılan kepazeliğin ötesinde bir şeye ihtiyacı da yoktur. Yok eğer, devlet değilse yine o devlet kendi içindeki taşları ayıklamakla sorumludur.”

‘Güvercin tedirginliğini kaldıralım’

Rakel Dink, konuşmasını, ‘çutağım’ diye andığı eşi Hrant Dink’in sözleriyle noktaladı: “Gelin, bu ülkedeki güvercin tedirginliğini kaldıralım. Gelin, güvercinlere kıymayalım. Çutagımın dediği gibi: Gelin önce birbirimizi anlayalım… Gelin önce birbirimizin acılarına saygı gösterelim… Gelin önce birbirimizi yaşatalım.”

(kaynak: Diken)

 

 

PAYLAŞ