İBB VE EMEKÇİLERİNE YÖNELİK SALDIRI DEMOKRASİYE VE TÜM EMEKÇİLERE YÖNELİK SALDIRIDIR.

İçişleri Bakanlığı tarafından, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde bazı çalışanların terör örgütleri ile ilişkili olduğu “ iddiası ile İstanbul Büyüksehir Belediyesi ve belediyede görev yapan 86 bin çalışanına yönelik soruşturma başlatıldığını kaygı ve öfke ile öğrendik. Yeşil Sol Parti olarak bu iddiaları hukuki dayanaktan yoksun ve siyasi bir operasyon olarak değerlendiriyoruz. Çünkü uzun bir süredir bu yönde açıklama ve suçlamalar Erdoğan, Bahçeli ve Soylu tarafından siyasi linç kampanyasının bir parçası olarak dillendiriliyor, yandaş medya tarafından manşetlere taşınıyordu. Bu bağlamda bu soruşturmanın AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın “ İstanbul tamam “ açıklamasının ardından gelmesi de manidardır. Öncelikle İBB ve emekçilerine yönelik bu saldırıyı Yeşil Sol Parti olarak kınıyor; dayanışma içinde olduğumuzu kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

Tek adam rejimi yaratmış olduğu ekonomik ve siyasi çöküntü karşısında oluşan halk tepkisini hukuksuz bir biçimde, demokratik dışı yöntemlerle ve faşizan yaklaşımlarla bastırmak istemektedir. Baskı ve sindirme politikalarına rağmen yaratmaya çalıştığı korku iklimi dağıldıkça demokratik muhalefet güçlendikçe siyasi çatışma ve ırkçı söylemlerini artırmakta alışık olduğumuz üzere toplumsal çatışma ve gerilimden beslenmeye çalışmaktadır. Kendileri dışında herkesi “ hain”, “terörist” “yerli ve milli olmayan” gibi kavramlarla yaftalamakta öteki ilan etmekte, suçlamaktadır. Bu konuda iktidara önerimiz aynaya bakmaları yönündedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik bu siyasi ve keyfi uygulamalar demokratik iradeye ve demokrasiye yönelik saldırıların son halkasıdır. Benzer iddialarla 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinin hemen ardından HDP’li belediyelere kayyum atanarak, demokratik iradenin yok sayılması karşısında çıkaramadığımız güçlü ses ve birleşik muhalefet tepkisini ortaya koyma ve gösterme zamanıdır. İBB emekçileri ile dayanışma zamanıdır. Yeşil Sol Parti olarak tüm demokrasi güçlerini emekçilere ve demokrasiye yönelik bu saldırı karşısında bir araya gelmeye ortak demokratik dayanışmayı örgütlemeye çağırıyoruz.

Yeşil Sol Parti
Eşsözcüleri
Ayşe ERDEM- İbrahim AKIN

PAYLAŞ