İklimi Değil, Sistemi Değiştir!

Yerküre, sanayi öncesi ortalamalara göre sadece 1,5 °C daha ısınırsa geri dönüşü olmayan bir yıkımla yüz yüze kalacağız. Fosil yakıt tüketimi ile artan sera gazı emisyonları, gezegeni, şimdiye kadar yüzleştiği en zorlu süreçle karşı karşıya bırakmaya başladı bile. İnsanlık, dünyanın sanayi öncesi döneme göre yaklaşık 1°C ısınmasına neden oldu.

Yokoluşa giden bu süreci durdurmak için küresel düzlemde emisyonları azaltmak ve 2050 yılına kadar sıfırlamak; tarım, enerji, sanayi, bina, ulaşım ve şehirlerde hızlı ve kapsamlı dönüşümler gerekiyor.

Küresel ısınmayı durdurmak için hükümetler sürekli toplantılar yaptılar. CO2 emisyonu için 350 ppm olarak konan sınır değer tüm bu toplantılarla, hiçbir yaptırımı olmayan kararlarla bugün 410 pmm’e erişmiş durumda. Bu hızla artmaya devam ederse önümüzdeki yaklaşık elli sene içerisinde 560 ppm’e ulaşacağı bilim insanlarınca sıkça dillendiriliyor.

Bu artışın durdurulmasını hükümetler sağlayamayınca, yapılan her toplantıda şirketlerin kar hırsı, gezegenin geleceğinden daha da önemsenir olunca, yaşadığımız iklim krizine dur demek için yerkürenin her yerinde gencecik insanlar sokaklara çıktılar.

Yeşil Sol Parti olarak iklim krizinin boyutlarına dikkat çekmek amacıyla her cuma greve çıkan milyonlarca öğrencinin “Buradayız, çünkü geleceğimizi çaldınız” sözüne kulak veriyor ve halkımızı 25 Eylül’de tüm dünyada eş zamanlı yapılacak olan iklim grevine destek vermeye çağırıyoruz.

Haydi! Hep birlikte komşularımızla, iş arkadaşlarımızla, dostlarımızla, ailemizle bugün sesimizi daha güçlü duyuralım ve bunu geleceğimiz için bir dönüm noktası yapalım.

İklimi değil sistemi değiştirelim!

Eylem Tuncaelli – Sinan Tutal
Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri

PAYLAŞ