İzmir’in bütün sokaklarını Deniz Poyraz’ın emeği ve gülüşüyle ilmek ilmek örmek zorundayız

İzmir Menemen’de Eş Sözcümüz Çiğdem Kılıçgün Uçar’ın katılımıyla seçim bürosu açılışı gerçekleşti. 

İzmir Menemen’de Eş Sözcümüz Çiğdem Kılıçgün Uçar’ın katılımıyla seçim bürosu açılışı gerçekleşti. Açılışa İzmir Milletvekili adayları Burcugül Çubuk, Canan Kebenç Özkan ve HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç da katıldı. Açılışta konuşan Kılıçgün Uçar, şunları söyledi:

Merhaba hevalên heja, dayikên bi rûmet. Li ser navê Partiya Çepên Kesk ez silav û rêzên xwe pêşkêş dikim. Hûn bi xêr hatin, ser seran hatin. Hêvî dikim ku serkeftina me nêzîk e, serkeftina me pir mezin e.

O kadar çokuz ki bundan korkuyorlar

Merhaba sevgili arkadaşlar. Partimizin güzelliğidir; çok dilli, ço kültürlüyüz. Tek adam rejiminin dediği gibi tek değiliz. O kadar çokuz ki, korkuları bundan. Şimdiden hepinizin emeğine sağlık. Başaran da kazanan da biz olacağız. Yeni Türkiye’nin yüzü de Yeşil Sol Parti’yle birlikte sizler olacaksınız.

Yeni demokratik bir Türkiye’nin kurucusu olmak istiyoruz

Yaklaşık bir ay sonra bir seçim var. 14 Mayıs’ta. Bu seçimde kimin kurucu olacağı, kimin isteğinin yerine geleceğinin belirleneceği kritik bir süreçteyiz. Aynı zamanda yeni yüzyıla giriyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yüzyılında buradaki bütün halklarımız, bütün inançlar kurucu özneydi. Ama inkar edildik, asimilasyona uğradık. Bugün bu seçimle birlikte Yeşil Sol Parti olarak sizin inandığınız mücadeleye, birlikte, yeni yüzyılı yeni demokratik bir Türkiye’nin kurucusu olmak istiyoruz. Bizi inkar edenlere karşı mücadelemizi büyütmek istiyoruz. Bugün Kobanî Kumpas Davasında tutuklu olan Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel, Gülten Kışanak, Selahattin Demirtaş mesaj gönderdiler. Tutuklu arkadaşlarımız bizim bu devlete verecek hesabımız yok ama 14 Mayıs’ta sandıklarda halklarımızın hesap soracağına inanıyoruz dediler. Hesabı soracak mıyız?

14 Mayıs seçimlerini kazanmamızın önünde engel yok

Bugüne kadar HDP’nin ve daha önceki geleneklerden gelen partimizin görevini bugün Yeşil Sol Parti olarak bizler üstelendik. Siz de teveccüh gösterdiniz. HDP’nin büyüyen mücadelesini Yeşil Sol Parti’yle birlikte daha da büyütmek Türkiye’nin demokratikleşmesine, çoğulcu yapıya kavuşmasına ve Cumhuriyet’in demokratikleşmesine hizmet etmesini istiyoruz. Bu yolun emekçiyiz. Her birinizin değişime ve dönüşüme olan inancınızla ve verdiğiniz mücadeleyi de yanımıza aldığımızda 14 Mayıs seçimlerini kazanmamızın önünde engel yok. Tek engel iktidarın kendisi, varlığınız iktidarın gidişinin göstergesidir. Hoş geldiniz, onur verdiniz, sağ olun var olun.

Biz bu adamı savaş politikalarından tanıyoruz

Beyannamesini dün açıkladı AKP-MHP iktidarı. Sloganı ‘doğru zaman doğru adam’. Biz bu adamı depremde kurtarılamayan hayatlardan tanıyoruz. Biz bu adamı kadın cinayetlerinden tanıyoruz. Biz bu adamları talan edilen doğamızdan tanıyoruz. Biz bu adamları Kürdistan’da yürütülen savaş politikalarından ve tecrit politikalarından tanıyoruz. Bu adam tek başına beyannamesinde sadece kendisinin varlığını, kendisinin iktidarını teyit etti.

Saraylarda sürdürdüğü sefayı yerle bir etmek için en doğru zamandayız

Bizim sloganımız ise ‘Dîsa Em, Yine Biz’. Yani hepimiz. Bu mücadelenin öznesi olan herkes. Farkımız burada çok net. Biz bu adama elbette sandıkta hayır diyeceğiz. Ama zaman doğru zaman. Tek adam rejimini göndermek için en doğru zamandayız. Yeni demokratik bir Türkiye kurmak için en doğru zamandayız. Türkiye’nin, Cumhuriyeti’nin demokratikleşmesi için en doğru zamandayız. Bizi yoksulluğa mahkum edenlerin, Saraylarda sürdürdüğü sefayı yerle bir etmek için en doğru  zamandayız. Yolumuz açık, engelimiz yok. Bu seçimi kazanan biz olacağız. Bu seçimi kazanan halklar olacak, gençler olacak. En büyük ittifakımız sizlersiniz.

Kimsenin çocuklarımızı suçlu yapmasına izin vermeyeceğiz

Seçim çalışmaları yürütürken engellerle karşılaşabiliriz, en son bugün Menemen büromuzda bayraklar indirildi. Bayrakları indiren küçücük çocuklar. İktidarın kutuplaştırıcılığı ayrıştırıcılığı, ötekileştiriciliği çocuklarımızın vicdanını ve geleceğini kirletiyor. Bununla büyüyeceğini zanneden iktidar küçüldükçe küçülüyor. Buradan sözümüz olsun, bayraklarımızı indirmeye gelen çocuklara en gerçek, doğru, huzurlu, mutlu ve özgür gelecek bizimle birlikte gelecek. Hiç kimsenin çocuklarımızı suçlu yapmasına izin vermeyeceğiz.

İzmir’in bütün sokaklarını Deniz Poyraz’ın emeği ve gülüşüyle ilmek ilmek örmek zorundayız

Mücadelemizin en büyük dinamiği kadınlar. Jin, jiyan, azadî sloganı Kürdistan coğrafyasının bir sloganı. Kadın, yaşam, özgürlük bir felsefe ve her şeyi anlatıyor. Sınırları aştı ve bütün dünya Kürdistan ve Türkiye’de kadın mücadelesini Jin, jiyan, azadî sloganıyla tanıyor. Bu sloganı büyütmek, bu sloganla kadınlara özgür bir gelecek sağlamak ve bu felsefeyle İzmir’in bütün sokaklarını Deniz Poyraz’ın emeği ve gülüşüyle ilmek ilmek örmek zorundayız. O bize bir adalet bıraktı ve onu büyütmenin sözünü veriyoruz. 14 Mayıs seçimlerinde kazanan biziz. Başka koşul yok, başka şans yok. Hepimize şimdiden özgür bir Türkiye, özgür bir gelecek 15 Mayıs’la birlikte kutlu olsun. Hepinize başarılar diliyorum.

12 Nisan 2023

PAYLAŞ