İzmit Körfezinde Petrol Faciası

12 Ocak günü, sabah saatlerinde ilk Poliport Limanı bölgesinde görülen ve daha sonra Körfez’in 28 bölgesine yayılan yaklaşık 280ton yakıt nedeniyle karabataklar ve diğer deniz kuşları öldü. 6 gündür Basına yansımayan felaketin ve  Sızıntının büyüklüğü gün geçtikçe daha da anlaşılır olmaya başlıyor.

Medyada yer bulamayan ve konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmayan bu korkunç çevre felaketi, dünyanın en önemli iç denizlerinden olan Marmara Denizi’nin tümünü tehdit ediyor. Tüm Körfez’deki ve Marmara Denizi’ndeki ekolojik dengeyi ve canlı hayatını tehdit eden ve bölgedeki yakıt depolarından sızdığı söylenen işlenmiş yakıtın yayılmasını önlemek için bariyerlerin oluşturulduğu görülürken, rüzgarın da etkisiyle kirliliğin Adalar bölgesine yol aldığı, bir kısmının deniz suyunun soğukluğu sebebiyle denizin dibine çöktüğü ve havaların ısınması ile tekrar yüzeye çıkacağı belirtiliyor.

Poliport, Evyapport, DP World Yarımca Limanı, Tüpraş İskelesi ve Harikalar Sahili’nin bulunduğu 20 millik alan içerisinde görülen yakıt sızıntısı deniz kuşlarının ölümüne neden olurken, onlarca deniz canlısının yok olmasına yol açtı.

Bir avuç gönüllü, bölgede can çekişen hayvanları kurtarmaya çalışıyor.

 

Kaynak: Evrensel Haber, Açık Radyo ve Sosyal Medya

Haberin video linki: https://youtu.be/r-j__7LQlFY

 

PAYLAŞ