KANAL İSTANBUL YIKIM PROJESİDİR, İPTAL EDİLMELİDİR

Yeşil Sol Parti olarak bizimde davacıları arasında bulunduğumuz Kanal İstanbul Projesi davasının bilirkişi incelemesi 24 Mart Perşembe günü yapılacaktır.

Kanal İstanbul Projesi, ekolojik, ekonomik ve siyasi olarak bir yıkım ve rant projesidir.
Kanal İstanbul projesi, sadece proje sahası ile sınırlı kalmayan, Marmara ve Karadeniz başta olmak üzere, yıkıcı sonuçlarını çok geniş bir coğrafya ve küresel ekosistem üzerinde gösterecek bir ekolojik yıkım projesidir.

Kanal, İstanbul ile Trakya arasında sıkışan sulak alanlar, orman, tarım ve mera alanları gibi değerleri içinde barından bir bölgenin tam ortasından geçirilmek istenmektedir. Bu proje hayata geçer ise, bütünleşik bir ekosistem, kanal ile ikiye ayrılıp, imara açılacak ve 1 Milyon 200 bin kişilik bir nüfusun yaşadığı bir yerleşim alanı haline dönüşecektir.

Kanal İstanbul projesi hayata geçirilecek olursa;
• Terkos Gölü ve Sazlıdere Barajının yok edilmesi nedeniyle yıllık iyi senaryoda 70 milyon m3, kötü senaryoda 427 milyon m3 içme suyu yok olacak, İstanbul susuzluk yaşayacak.
• Marmara Denizi bitecek, Karadeniz ekosistemi çökecek.
• Toplam 12.896.203,57 m2’lik devlet orman alanı yok olacak, en az 200.878 adet ağaç kesilecek
• Tarım alanları yok olacak.
• Mera ve otlak alanların yok edilmesi, hayvancılığı da bitirecek
• İmar ve yapılaşma dolayısıyla İstanbul nüfusu en az 1 Milyon 200 Bin artacak.
• Doğal, tarihi ve kültürel alanlar yok olacak.

Başta Trakya ekosistemini, İstanbul ve Trakya kentlerini, Marmara ve Karadeniz ekosistemlerinde oluşacak sorunlardan nedeniyle Marmara ve Karadeniz şehirlerini ve Karadeniz’e kıyısı olan ülkeleri ilgilendirmektedir.

Özellikle, iklim krizinden çıkışla ilgili yol aradığımız bu dönemde, bu projenin iklim krizini daha da arttırmaktan başka bir anlamı olmayacaktır.

Yeşil Sol Parti olarak yaşam savunucuları ile birlikte, ekolojik, ekonomik ve siyasi olarak bir yıkım projesi olan Kanal İstanbul Projesi’nin durdurulması ve iptal edilmesi için 24 Mart Perşembe günü saat 9’da Mahmutbey’deki İstanbul Bölge İdare Mahkemesi önünde buluşuyoruz. Tün yaşam savunucularını bekliyoruz.
#RantKanalınaHayır .
Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri
Ayşe ERDEM- İbrahim AKIN

PAYLAŞ