Kazdağları: Avrupa Yeşiller Partisi Basın Açıklaması

Avrupa Yeşiller Partisi, bugün yaptıkları basın açıklaması ile, Kazdağları direnişinin birinci yılında biraraya gelmek isteyen yaşam savunucularına uygulanan şiddeti protesto etti.

İngilizce: https://europeangreens.eu/content/unacceptable-police-violence-and-restriction-freedom-targeted-environmental-activists-turkey

Basın Açıklaması
Bruksel
28 Temmuz 2020

26 Temmuz Pazar günü, Türkiye’de ekolojik bir felakete karşı yürütülen kampanyanın ilk yıldönümüydü. Yıldönümü polisin şiddeti ve aktivistlerin tutuklanmasıyla damgalandı. Yeşil Sol Parti ve çevre aktivistleri, Çanakkale bölgesinde son derece kirletici siyanür sızıntısı olan altın madenine karşı bir yıldan uzun bir süredir protestolarını sürdürüyorlar.
Geçen hafta sonu bir basın etkinliği ve bazı barışçıl protestolar planlanlanmıştı.. Ancak Türk hükümeti, yirmi aktivisti tutuklayıp gözaltına alarak olayın gerçekleşmesini engelledi. İfade ve barışçıl toplanma hakkına yönelik olarak Hükümet tarafından yürütülen bu baskı ve saldırı kabul edilemez.
Avrupa Yeşil Partisi Eş Başkanı Evelyne Huytebroeck, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
“Barışçıl toplantı hakkına saygı duyulmalı ve korunmalıdır. Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte, Türkiye’deki çevrenin savunulması konusunda ön saflarda olan Yeşil Sol Parti’yi tümüyle destekliyoruz. Siyanür sızıntısından kaynaklanan kirliliğin zararlarını önlemek için gerekli çevresel standartları olmayan altın madeninin açılmasına karşı protestoları, ekolojik ve insani bir felaketi önlemek için hayati öneme sahiptir.

Elden çıkarma kavramına uygun olarak, Avrupa Birliği’ndeki bankalar ve finans kurumları bu tür madencilik şirketlerinin ve projelerinin finansmanını durdurmalıdır. ”

PAYLAŞ